Oszuści mają nowy sposób. Nie oddzwaniaj na TEN numer

Telefon/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Telefon - zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

CERT Orange ostrzega na Twitterze przed nowym sposobem oszustów na wyłudzanie pieniędzy od użytkowników sieci telefonów komórkowych. Ofiara dostaje krótkie połączenie z zagranicznego numeru, jeśli postanowi oddzwonić naraża się na stratę sporej sumy pieniędzy.

„W internecie pojawiło się ostrzeżenie o kolejnym zagrożeniu z serii ‚wangiri’. To określenie wykorzystywane przy szeroko rozumianych oszustwach telekomunikacyjnych” – tłumaczy portal dobreprogramy.pl.

W tym przypadku oszuści dzwonią do ofiary na tyle krótko, żeby ta nie zdołała odebrać i liczą, że oddzwoni. Jeśli to zrobi, to straci sporo pieniędzy, bo numer jest tak „egzotyczny”, że operator nalicza spore stawki.

Orange opublikowało wpis na Twitterze w tej sprawie. Zaprezentowany numer jest tylko przykładowym, bo oszuści wykorzystują ich znacznie więcej.

„O proszę. #Uwaga na nowe #Wangiri. Nie oddzwaniajcie” – czytamy.

Po czym poznać „egzotyczny numer”? Między innej niż w polskich realiach długości. W zaprezentowanym przykładzie prefiks to +223, a więc połączenie pochodzi z Mali w Afryce.

Jeśli otrzymasz taki telefon, a nie spodziewasz się odzewu z tak egzotycznych krajów, to nie oddzwaniaj i najlepiej usuń numer z listy, żeby przez przypadek się nie połączyć, bo w ten sposób można nabić sobie spory rachunek.

11 KOMENTARZE

  1. Ja na żadne numery spoza listy moich kontaktów nie oddzwaniam, więc mogą mnie cmoknąć w moją białą dupeczkę przez maseczkę :-)

  2. To ja się pytam czemu operator ostrzega , a sam nie zablokuje tego nr .??? Czyżby sam miał z tego profity i okradał klientów swoich ??

    • Możliwe że blokuje, ale oszuści tworzą nowe numery lub obchodzą zabezpieczenia. Coś jak w zmienianiu IP przy logowaniu się na różne strony, które wymagają posiadania konta.

  3. Dlaczego operator nie udostępnia usługi zablokowania połączeń miedzynarodowych z możliwością odblokowania po podaniu np hasła i informacji „uwaga wykonujesz połączenie międzynarodowe – koszt połączenia pięć zeta na minutę. Odpowiedzi ni9e oczekuje bo nieszkając w terenie przygranicznym ciągle bujam się z roamingami i o zgrozo operator nie potrafi „rozróżnić” bezpłatnego roamingu ze Słowacją od grubopłatnego z Ukrainą ….

  4. Ostatnio przez przypadek internet „poszedł ” przez Ukrainę i wyszło 150 zeta za troche kilobajtów. Na szczęście po otrzymaniu informacji, że nie przekraczałem granicy odpuścili ….

  5. @onyeocha, Skąd wiesz? Na tvn czy polsacie ludziki w nocy dzwonią z trudnymi pytaniami, a tamci się łączą ze zaswiatami, nie wiem czy po wifi, gsm, czy ukf. Skoro da się dodzwonić do tamtond to i z tamtond też powinno się udać, choć jak wiemy/podejrzewamy połączenia nie są tanie

Comments are closed.