Nigel Farage porównał klękanie i BLM do marksizmu. O co chodzi z tym bałwochwalstwem?

Nigel Farage ogłasza odejście z czynnej polityki. Zdjęcie: YT/ Nigel Farage
Nigel Farage ogłasza odejście z czynnej polityki. Zdjęcie: YT/ Nigel Farage
REKLAMA

„Nie można oddzielić aktu ugięcia kolana od marksistowskiego ruchu politycznego BLM. Są jednym i tym samym” – stwierdził brytyjski polityk zaproszony do programu GBNews.

W kontekście decyzji o „klękaniu” reprezentacji Anglii na Euro to dość ważna wypowiedź. Wielka Brytania zawdzięcza mu wyjście z UE. W 2019 został faktycznym liderem nowo utworzonego ugrupowania Brexit Party.

Partia ta wygrała przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wybory europejskie, a Nigel Farage ponownie uzyskał wtedy mandat posła do PE, który wykonywał do czasu brexitu w styczniu 2020. Do marca 2021 był liderem Brexit Party, ale od stycznia tegoż roku lideruje partii Reform UK.

REKLAMA

Głos tego charyzmatycznego polityka ciągle się liczy. Temat „klękania”, który pojawił się na fali ruchu Black Lives Matter budzi spore kontrowersje i dzieli nawet kibiców piłki nożnej.

BLM jest rzeczywiście ruchem inspirowanym skrajnie lewacką ideologią i neomarksizmem, który ciągle poszukuje podmiotu do zastąpienia znikające współcześnie „klasy robotniczej”. Dla jednych są to migranci, dla innych mniejszości seksualne, uciskane w patriarchacie kobiety, czy mniejszości o innym kolorze skóry.

Różnica jest taka, że w „Międzynarodówce” z kolan „powstawał wyklęty lud Ziemi”, a tutaj rzuca się na kolana wszystkich innych.

Sam gest klękania w naszej cywilizacji ma historyczne konotacje z systemem feudalnym. Rycerz klękał przed królem, którego był wasalem. Przed rycerzem klękał chłop, którym rycerz się „opiekował” i dla którego to on był seniorem.

Klękanie w religii chrześcijańskiej to z także symbol oddania się pod opiekę Bogi i uznania jego zwierzchności, postawa szacunku, posłuszeństwa i wielbienia. Postawa klęcząca nabrała również znaczenia pokutnego i błagalnego, ale dotyczy Boga.

Przenoszenie takiej postawy na stadiony, areny współczesnej w dużej mierze „religii” może się kojarzyć tylko z bałwochwalstwem. Tylko w podejrzanych „sennikach” można znaleźć, że sen o „klękaniu w nieodpowiednich miejscach może wskazywać na potrzebę odpokutowania za jakieś prawdziwe lub wyimaginowane występki…”.

REKLAMA