USA: większość społeczeństwa chce dekryminalizacji narkotyków

flaga Gadsdena z Marihuaną. cieszący się mężczyzna Źródło: Twitter, Pixabay, collage
flaga Gadsdena z Marihuaną. cieszący się mężczyzna Źródło: Twitter, Pixabay, collage
REKLAMA
Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie organizacji Drug Policy Alliance i American Civil Liberties Union wynika, że 66 proc. Amerykanów opowiada się za „eliminacją kar za posiadanie narkotyków”.

Amerykanie woleliby, aby pieniądze przeznaczane na walkę z narkotykami były przeznaczane na walkę z uzależnieniami.

Trudno im się dziwić – wieloletnia wojna amerykańskiego rządu z narkotykami okazała się całkowitym fiaskiem.Przyglądając się problemowi i jego następstwom, Amerykanie zauważyli pewną prawidłowość – wojna narkotykowa jest źródłem problemów kryminalnych.

REKLAMA

W miarę jak policja i rząd utrudniają dostęp do narkotyków, te stają się coraz mocniejsze i mniej bezpieczne (ich twórcy eksperymentują bowiem z kolejnym substancjami, gdy nie mogą sprzedawać „sprawdzonych” dragów).

Naturalnym następstwem utrudnień jest również to, że dilowaniem zajmują się coraz groźniejsi „gracze” (to prawidłowość znane choćby z czasów prohibicji na alkohol). Innymi słowy – walka z narkotykami tylko stymulowała przestępczość.

Z tych, i z wielu innych powodów, 83 proc. wyborców Partii Demokratycznej, 85 proc. wyborców niezależnych i 82 proc. wyborców Partii Republikańskiej uważa, że Stany przegrały walkę z biznesem narkotykowym.

Największe poparcie dla dekryminalizacji posiadania wszystkich narkotyków odnotowano wśród wyborców Partii Demokratycznej. 85 proc. zwolenników tego ugrupowania opowiada się za dekryminalizacją narkotyków.

Jednak również prawa strona, a szczególnie jej wolnościowe skrzydło, popiera dekryminalizację – 40 proc. wyborców republikańskich popiera dekryminalizację.

Dekryminalizację popiera aż 72 proc. wyborców niezależnych, antysystemowych i niezwiązanych z żadną z dwóch dużych partii.

Z badania dla Drug Policy Alliance i American Civil Liberties Union wynika, że 82 proc.  respondentów uważa, że władze USA powinny zmienić przepisy dot. narkotyków.

64 proc. uważa, że powinny zostać zniesione „kary minimalne” za przestępstwa związane z narkotykami. Z kolei 61 proc. opowiedziało się za ułaskawieniem lub skróceniem kar dla osób odsiadujących już wyroki za przestępstwa związane z narkotykami.

Sondaż przeprowadził instytut Bully Pulpit Interactive na grupie 800 osób między 17 a 20 maja. Margines błędu statystycznego wynosi 3,46 punktu procentowego.

Źródło: Newsweek

REKLAMA