Zbigniew Boniek o grupowych rywalach Polski na EURO. Przestrzega przed jedną rzeczą

Prezes PZPN, Zbigniew Boniek.
Prezes PZPN, Zbigniew Boniek. (Fot. PAP)
Prezes PZPN Zbigniew Boniek chwali Słowaków, pierwszego grupowego rywala reprezentacji Polski podczas EURO 2020. Sugeruje, by zbytnio nie roztrząsać problemów zdrowotnych naszych przeciwników. Początek meczu Polska – Słowacja o godzinie 18:00.

Słowacja wydaje się najłatwiejszym rywalem w grupie E. Zajmuje najniższe w tej stawce miejsce w światowym rankingu (36.), a do turnieju awansowała dopiero po barażach. Na dodatek ma różne problemy kadrowe, m.in. brakuje kilku kontuzjowanych napastników.

Nie wiadomo również, czy wystąpi doświadczony lider zespołu Marek Hamsik.

Szef polskiej federacji i wiceprezydent UEFA uważa jednak, że błędem byłoby sugerowanie się kłopotami Słowaków. Na dodatek biało-czerwoni mają swoje, zabraknie m.in. Arkadiusza Milika, Jacka Góralskiego i Krzysztofa Piątka.

Boniek o meczu Polska – Słowacja

„Słowacy to zespół poukładany. Stworzony z twardych piłkarzy, którzy nikomu się nie poddadzą. Dlatego nie ma co spekulować, czy brak u nich jednego, dwóch zawodników coś nam pomoże” – przyznał Boniek w rozmowie z PAP.

„My mamy swoje problemy i na nich się koncentrujmy, starajmy się je rozwiązać. Natomiast jeżeli chodzi o kłopoty przeciwników w naszej grupie, to czasami jest tak, że one jeszcze bardziej cementują drużynę” – zaznaczył.

Dwaj kolejni rywale Polaków to: uważana za faworyta grupy Hiszpania oraz znana z solidnej gry Szwecja. Ostatnie dni dla obu tych reprezentacji były jednak bardzo trudne, musiały zmagać się z przypadkami COVID-19 i związaną z tym izolacją.

„Nie patrzyłbym na to. Uważam, że to nie będzie miało znaczenia w meczach z naszą drużyną” – stwierdził prezes PZPN.

Szwecja i Hiszpania z problemami

Odniósł się również do wcześniejszych problemów z kontuzjami w obu ekipach. W reprezentacji „Trzech Koron” uraz wykluczył m.in. słynnego Zlatana Ibrahimovicia.

„Nie wiem, czy brak Ibrahimovicia to takie duże osłabienie w drużynie, w której jest jedenastu walczaków, biegaczy. Oni mają swoją żelazną taktykę. Oczywiście Ibrahimović to typ piłkarza, który zawsze może zdobyć bramkę z niczego. Ale to nie jest zawodnik, co widziałem w Milanie, żeby cały czas biegać i wracać. On po prostu gra swoje, a ma tyle doświadczenia i umiejętności, że mógłby zrobić różnicę. Jednak, jak wspomniałem, jego brak może scementować zespół” – podkreślił szef PZPN.

W reprezentacji Hiszpanii zabraknie natomiast kapitana Sergio Ramosa, który – trapiony wieloma problemami zdrowotnymi – grał wiosną bardzo rzadko i trener Luis Enrique nie powołał go na turniej.

„Hiszpanie zawsze mają wspaniałych piłkarzy. Owszem, nie będzie Sergio Ramosa, ale widziałem go w jednym z meczów w europejskich pucharach i odniosłem wrażenie, że brakuje mu kilku kilogramów mięśni. Powiem szczerze – Ramos w formie i Ramos bez formy to dwaj zupełnie inni gracze. A Hiszpanie mają zastępstwa, wiele różnych możliwości” – zakończył Boniek.

2 KOMENTARZE

  1. Boniek to filozof piki nożnej.
    Jeśli chodzi o futbol, to jestem raczej jaroszem, ale Bartek Walaszek mógłby napisać Bońkowi hymn piłki nożnej. To byłby odjazd na żylecie.

Comments are closed.