Ludzie będą nieśmiertelni? Za 29 lat możemy opanować proces starzenia

Starość i młodość. Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
Starość i młodość. Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
REKLAMA
Futurolodzy oceniają, że do 2050 roku osiągniemy nieśmiertelność. Jak będzie wyglądać wieczne życie i co będzie trzeba zrobić?

Rozwój medycyny pozwala zwalczać coraz cięższe choroby, ale również w niewielkim stopniu hamować efekty starzenia się organizmu. Jednak zdaniem futurologów do 2050 roku ludzkość będzie w stanie wydłużać życie w nieskończoność.

Aby osiągnąć nieśmiertelność trzeba opanować wiek biologiczny ludzi. W procesie starzenia ważną rolę odgrywają czynniki epigenetyczne.

REKLAMA

To czynniki spoza naszej sekwencji DNA, które wpływają na ekspresję genów. „Należą do nich m.in. dieta, środowisko, styl życia, a nawet pozytywne czy negatywne myślenie” – wyjaśnia magazyn Komputer Świat.

To właśnie czynniki epigenetyczne odgrywają kluczową rolę w wielu rodzajach nowotworów, chorobie Alzheimera i innych chorobach neurodegeneracyjnych. Zmiany epigenetyczne mogą wywierać wpływ m.in. na cukrzycę, choroby reumatyczne, nadciśnienie, depresję czy uzależnienia.

Dr David Sinclair, genetyk z Uniwersytetu Harvarda, wykazał np. że ograniczenie kalorii wpływa korzystnie na hamowanie starzenia. Mało tego, w ten sposób można wręcz odwrócić swój wiek biologiczny.

Dr Sinclair wykazał, że cząsteczka dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego może naśladować efekty ograniczenia kalorii. I to bez konieczności głodzenia się!

W ten sposób można przedłużać sobie życie.

„Wiek biologiczny jest miarą stanu funkcjonalnego organizmu – to wskaźnik określający, jak dobrze działają kluczowe organy i układy. Różni się on od wieku chronologicznego, który jest całkowitą liczbą lat, które przeżyliśmy. Możemy mieć 50 lat, podczas gdy nasze ciało ma 35 i na odwrót” – czytamy w Komputer Świecie.

Co ciekawe, istnieje enzym telomeraza, który wydłuża telomery. Te ostatnie ulegają stopniowemu skracaniu wraz z każdym podziałem komórki (tracimy wtedy ok. 50-400 par zasad).

Jednak telomeraza jest aktywna tylko w komórkach embrionalnych i dorosłych komórkach macierzystych. Niemniej w 2018 roku badaczom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley udało się poznać strukturę telomerazy i teraz jesteśmy coraz bliżej opracowania terapii, które pozwolą zwalczać cukrzycą, choroby układu krążenia czy niektóre nowotwory.

Ostatnią kwestią są narządy wewnętrzne. Nawet unikając papierosów czy alkoholu nasze płuca i wątroba się starzeją.

Można jednak sobie wyobrazić, że niedługo narządy wewnętrzne będą zastępowane przez… sztuczne narządy z drukarek 3D.

Np. naukowcy z Izraela stworzyli za pomocą druku 3D kompletne ludzkie serce z komórek pacjenta. W ten sposób rozwiązuje się problem braku narządów do przeszczepów.

Futurolodzy rozważają też jeszcze jedno rozwiązanie – porzucenie ciał. W tym celu musielibyśmy przenieść naszą świadomość do maszyn.

Brzmi fantastycznie? W 2011 roku ruszyła Inicjatywa 2045, której celem jest zastąpienie ludzkich ciał robotycznymi awatarami, które będą wyposażone w zawartość ludzkiego mózgu – w tym świadomości.

Źródło: Komputer Świat

REKLAMA