Przygotowania do „IV fali”? Niedzielski chce „bardziej dolegliwych środków izolacyjnych”

Adam Niedzielski, minister zdrowia. Foto: PAP
Adam Niedzielski, minister zdrowia. Foto: PAP
Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, za dwa miesiące każdy przypadek zakażenia koronawirusem będzie sekwencjonowany, wynik badania ma być znany przed upływem izolacji zakażonego. Osoby, u których wykryte zostaną groźne warianty, np. delta, zwolnienie z kwarantanny i izolacji uzyskają po negatywnym wyniku testu.

W środę na konferencji prasowej w Olsztynie minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w najbliższym czasie 6,5 mln zł trafi na doposażenie laboratoriów sanepidu w Warszawie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie, Katowicach i Olsztynie. Inwestycje te mają sprawić, że za dwa miesiące każdy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem będzie sekwencjonowany.

Minister Niedzielski przyznał, że resort zdrowia chce, by sekwencjonowanie było na tyle szybkie, żeby wynik badania był znany przed zakończeniem przez zakażoną osobę izolacji czy kwarantanny. Ma to służyć wprowadzeniu „bardziej dolegliwych środków izolacyjnych” i dokładniejszemu zbadaniu „charakteru ogniska i potraktowaniu takiego ogniska w sposób szczególny”.

– Jeśli chodzi o kwestię tych bardziej dolegliwych środków, to tutaj inspektor sanitarny ma prawo i możliwości, żeby wydłużyć kwarantannę. Standardem jest to, że ten pierwszy okres przedłużenia to jest do 14 dni, mówię tutaj o izolacji jak i kwarantannie, ale mówię też o wprowadzeniu ewentualnego wymogu negatywnego testu przy wyjściu z kwarantanny lub izolacji – powiedział.

Rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział PAP, że ewentualny test przed zakończeniem kwarantanny będą wykonywały zarówno osoby zakażone wariantem delta czy innymi wariantami koronawirusa uznanymi jako alertowe, jak i ci, którzy z tą zakażoną osobą miały kontakt.

Zastępujący głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka podkreślił znaczenie wywiadów epidemiologicznych w przypadku osób, które zakażone są alertowymi wariantami koronawirusa. Zaapelował, by osoby zakażone mówiły w nich prawdę, nie zatajały osób, z którymi się kontaktowały.

Źródła: PAP

18 KOMENTARZE

 1. Bedzie fala czwarta, piąta i dziesiąta wszystkie po to by wyszczepiać ludzi jak bydło. By ze społeczeństwa zrobić stado. I zarabiać na tym teatrzyku miliardy bo grypa wraca przecież co roku.

 2. @Piter – zgadzam się, że będzie jeszcze kilka fal… Ale mylisz się, że chodzi tu o jakieś „zarabianie na teatrzyku”. Każdy tak myślący wspomni moje słowa już wkrótce.

 3. A co jeśli ktoś ma gdzieś niedzielskiego z jego kwarantanną?
  Miałam grypkę w lutym nic wielkiego, poleżałam trochę w domu leczyłam jak grypę i to wszystko.
  Po dwu miesiącach zrobiłam prywatnie test ilościowy w tym samym prywatnym laboratorium co Korwin, mam spokój a niedzielski? a kto to w ogóle jest?

 4. Maski, lockdowny to tresura. Następne będą paszpoty, kontrole w pracy, po domach i izolowanie niezaszprycowanych w obozach.
  Zaszprycowani niech się nie cieszą. Jeśli na jesień nie zejdą z tego świata to kolejne dawki szprycy (na zmutowane wirusy) szybko to skorygują.
  Nowe szpryce na nowe „mutacje” już nie będą podlegały żadnym badaniom przed wypuszczeniem na rynek. Wystarczy zmienić w komputerze kod mRNA i masowa depopulacja zostanie szybko osiągnięta.

 5. Ciekawe jak duza armia ich pilnuje, ze wygaduja takie rzeczy z poczuciem bezkarnosci. Przeciez jesli sie nie poslizgna teraz na skorce od banana, to zostana poslizgnieci po wykonaniu zadania, albo za jego niewykonanie. Historia jest pelna takich „wypadkow”.

 6. To teraz juz nie ma wariantow czeski angielski brazylijski cz jakis inny kraj, tylko alfa,beta, gama, delta??? Alfabet nie zdementuje wiadomosci .panstwa tak (np czeska odmiana)

 7. „Popełniliśmy wielki błąd. Do tej pory nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy”, powiedział Byram Bridle, immunolog wirusowy i profesor nadzwyczajny na University of Guelph w Ontario. „Myśleliśmy, że białko kolcowe jest doskonałym antygenem docelowym, nigdy nie wiedzieliśmy, że samo białko kolca jest toksyną i jest białkiem chorobotwórczym. Tak więc poprzez szczepienie ludzi nieumyślnie zaszczepiamy ich toksyną.”

Comments are closed.