Prezydent Rosji Władimir Putin. Zdjęcie: scpr.org
Prezydent Rosji Władimir Putin. Zdjęcie: scpr.org
REKLAMA
Przywódca Rosji Władimir Putin i prezydent USA Joe Biden odbyli rozmowy w Genewie. O ich rezultatach podczas konferencji prasowej opowiadał Putin. 

Ambasadorowie USA i Rosji: John Sullivan i Anatolij Antonow wrócą do swoich placówek (odpowiednio – w Moskwie i Waszynngtonie) – zapowiedział w środę prezydent Rosji Władimir Putin na konferencji prasowej w Genewie po rozmowach z przywódcą USA Joe Bidenem.

Nowy START

– Prezydent USA Joe Biden podjął odpowiedzialną decyzję o przedłużeniu układu Nowy START na dalsze pięć lat, teraz pytanie jest, co dalej – oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Zapowiedział, że rozpoczną się teraz w tej sprawie dwustronne konsultacje.

REKLAMA

– Rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem były konstruktywne – ocenił Putin. Jak opisywał, nie odczuwano podczas rozmów „żadnej wrogości”. – Rosja i USA są nastawione na rozwiązywanie problemów – relacjonował.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Cyberataki

– Rosja przekazuje USA informacje w odpowiedzi na zapytania Waszyngtonu na temat cyberataków, a sama nie otrzymuje odpowiedzi – powiedział Putin. Rosyjski przywódca oświadczył, że według źródeł amerykańskich największa liczba cyberataków na świecie pochodzi z USA.

Trzeba odrzucić wszelkie insynuacje, a na poziomie ekspertów „usiąść i pracować” – dodał Putin. Jak relacjonował, „w zasadzie porozumieliśmy się w tej sprawie; Rosja jest do tego gotowa”.

Prezydent Władimir Putin powiedział, że po środowych rozmowach z przywódcą USA Joe Bidenem na wrażenie, że Rosja i USA mogą się porozumieć w takich kwestiach jak stabilność strategiczna i cyberbezpieczeństwo. Rozmowy – podkreślił – były rzeczowe i konkretne.

– Nie ma sensu, by straszyć się wzajemnie, trzeba się spotykać – mówił także Putin na konferencji prasowej.

Wielokrotnie pytany przez media o relacje USA-Rosja mówił także, że nie ma żadnych złudzeń i takie złudzenia nie są możliwe.

Sprawa Nawalnego

Prezydent Rosji, pytany w środę o Aleksieja Nawalnego, oświadczył, że opozycjonista świadomie łamał prawo. „Ten pan wyjechał za granicę na leczenie”, ignorował wezwania i wiedząc, że jest poszukiwany powrócił do kraju – oznajmił. Rosyjski prezydent nie wymieniał nazwiska Nawalnego.

Prezydent Rosji, pytany o działalność Fundacji Walki z Korupcją (FBK), założonej przez opozycjonistę Aleksieja Nawealnego, oświadczył, że chodzi o organizację, która publicznie wzywała do zamieszek, dawała instrukcje, jak sporządzać „koktajle Mołotowa” i angażowała nieletnich do swych działań.

Putin oznajmił, że w USA dochodzi ostatnio do „pogromów”. – Nie chcemy, by to odbywało się na naszym terytorium i zrobimy wszystko, by do tego nie dopuścić – zapowiedział.

Wyjaśnienia Bidena

Putin powiedział, że po wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena, który nazwał go „zabójcą”, Biden rozmawiał z nim telefonicznie i wyjaśnienia, które złożył w tej rozmowie były zadowalające.

Biden „zadzwonił do mnie”, a jego wyjaśnienia „zadowoliły mnie” – oświadczył Putin, pytany o wypowiedź Bidena przez dziennikarzy na konferencji prasowej po szczycie w Genewie.

Putin zauważył także, że na ulicach Stanów Zjednoczonych „codziennie ktoś jest zabijany”.

Połączenie sił w Arktyce

Putin dodał, że USA i Rosja powinny współpracować w Arktyce i łączyć tam wysiłki. Zapewnił, że przedsięwzięcia Rosji prowadzone w Arktyce nie są niczym nowym w porównaniu z aktywnością z czasów ZSRR.

Putin zadeklarował, że Rosja jest gotowa do współpracy z innymi krajami w kwestii Północnej Drogi Morskiej (rosyjska nazwa Przejścia Północno-Wschodniego) w Arktyce.

Akcesja Ukrainy do NATO

Prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził, że podczas środowych rozmów z przywódcą USA Joe Bidenem w Genewie poruszono temat wstąpienia Ukrainy do NATO. Jednak – jak dodał – „nie ma o czym dyskutować”. Putin zastrzegł, że jedynie pobieżnie poruszono ten temat.

Wizyt nie będzie?

– Prezydent Biden nie zapraszał mnie w gości i ja też nie złożyłem takiej propozycji – powiedział w środę przywódca Rosji Władimir Putin pytany, czy amerykański lider na szczycie w Genewie zaprosił go do złożenia wizyty w Stanach Zjednoczonych. Putin nazwał Bidena człowiekiem „doświadczonym” i „konstruktywnym”.

Medialna walka

Putin powiedział też, że media amerykańskie działające w Rosji nie w pełni przestrzegają prawa. Przyznał, że na szczycie w Genewie prezydent USA Joe Biden poruszył kwestię Radia Swoboda, które w Rosji uznano za „zagranicznego agenta”.

Putin podkreślił jednak, że Amerykanie wcześniej uznali za „zagranicznych agentów” media rosyjskie działające w USA, w tym telewizję RT. – Rosja jedynie działała w odpowiedzi – przekonywał. Wyraził przekonanie, że RT przestrzega przepisów amerykańskich.

Ćwiczenia wojskowe

– Rosja nie prowadzi ćwiczeń wojskowych przy granicy Stanów Zjednoczonych, a USA właśnie to robią – oświadczył prezydent Rosji.

– My prowadzimy ćwiczenia na własnym terytorium – podkreślił Putin. Rosja – zaznaczył – nie sprowadza swego sprzętu wojskowego i żołnierzy w pobliże granicy państwowej Stanów Zjednoczonych. – Niestety, nasi partnerzy amerykańscy właśnie to teraz robią – dodał.

Więźniowie

– W sprawie uwięzionych w Rosji obywateli amerykańskich i Rosjan, znajdujących się w zakładach karnych w USA, możliwy jest kompromis – ocenił prezydent Federacji Rosyjskiej. Potwierdził, że omawiał tę sprawę na szczycie w Genewie z przywódcą USA Joe Bidenem.

Jak zaznaczył, Biden poruszył temat obywateli USA, znajdujących się w więzieniach w Rosji. – Można znaleźć pewien kompromis – ocenił i dodał, że kwestią tą będą musiały się zająć resorty dyplomacji – MSZ Rosji i Departament Stanu USA.

Źródło: PAP

REKLAMA