Jako jedyny startował na sołtysa. Przegrał sam ze sobą

Wybory/Obrazek ilustracyjny/Foto: PAP
Wybory/Obrazek ilustracyjny/Foto: PAP
Jedyny kandydat na sołtysa wsi Niedźwiedź nie wygrał, bo dostał o jeden głos za mało. Teraz sołtysa wybierze zebranie wiejskie. Do głosowania było uprawnionych 1044 osoby, ale tylko 28 wyborców wrzuciło swój głos do urny.

Gdy oczy politycznej Polski zwrócone były na Rzeszów, w mniejszych miejscowościach także odbywały się wybory uzupełniające.

Jedna z takich miejscowości to Niedźwiedź, malowniczo położona wioska w Gorcach w powiecie limanowskim.

Wybory uzupełniające na sołtysa wsi Niedźwiedź odbyły się w niedzielę. Jedynym kandydatem był 48-letni mieszkaniec te miejscowości Marian Górniak. Mimo że zgłoszony był jeden kandydat do wyborów, mieszkańcy musieli głosować za lub przeciw. Kandydat dostał 13 głosów za i 14 przeciw, jeden głos był nieważny.

W protokole z wyborów uzupełniających sołtysa czytamy: „Gminna Komisja Wyborcza w Niedźwiedziu na podstawie protokołu OKW Niedźwiedź stwierdziła, iż kandydat nie uzyskał wymaganej liczby głosów, to jest 50 proc. głosów +1 za. W związku z powyższym nie wybrano Sołtysa wsi Niedźwiedź” – napisali członkowie Gminnej Komisji Wyborczej.

Zgodnie ze statutem sołectwa, jeżeli kandydat nie uzyska wymaganej ilości ważnych oddanych głosów, wówczas wyboru sołtysa dokonuje zebranie wiejskie w trybie opisanym w statucie sołectwa.

5 KOMENTARZE

  1. Może gdyby była możliwość głosowania „przeciw” w wyborach parlamentarnych, samorządowych i prezydenckich to i frekwencja byłaby wyższa. Trudniej liczyć głosy i trzebaby opracować system uniemożliwiający oszustwa przy ich liczeniu.

  2. A jakby było odwrotnie 14 za i 13 przeciw to też nie byłby spełniony warunek 50% + 1 (27 / 2 + 1 = 14,5). Nigdzie nie ma takiego warunku. Jest większość (> 50%). W komisjach pracują ludzie, którzy nie znają ani ordynacji ani matematyki czy logiki – za co biorą pieniądze?

  3. Teraz sołtysa wybierze zebranie wiejskie. A wcześniej kto wybierał ? Komitet Centralny?
    Sołtysa może wybrać tylko zebranie wiejskie i nikt inny. Jaka Gminna Komisja Wyborcza?! Kto to pisał?

Comments are closed.