Napaść seksualna, nazistowskie pieśni i antysemityzm. Tak się bawi niemieckie wojsko na Litwie

Niemiecka flaga na kamuflażu Bundeshwery. / foto: Wikimedia, autor: Santeri Viinamäki, CC BY 4.0
Niemiecka flaga na kamuflażu Bundeshwery. / foto: Wikimedia, autor: Santeri Viinamäki, CC BY 4.0
Żołnierze Bundeswehry wywołali międzynarodowy skandal. Czy zostaną ukarani za imprezę z nazistowskimi przyśpiewkami?

Skandaliczne zachowanie niemieckich żołnierzy stacjonujących na Litwie wywołało poruszenie mediów w całej Europie. Wojskowi zorganizowali huczną imprezę, której szczegóły właśnie wyciekły do mediów.

Jak się okazało, żołnierze Bundeswehry śpiewali nazistowskie i antysemickie pieśni. Do tego, według raportu pokontrolnego, zarejestrowano napaść na tle seksualnym w wykonaniu wojskowych.

Portal Deutsche Welle wskazuje, że czterech niemieckich żołnierzy już usłyszało zarzuty. To m.in. napaść seksualna, znieważenie, wymuszenie, czy zachowania ekstremistyczne.

Jednak sprawa może dotyczyć jeszcze innych uczestników imprezy. Agencja DPA wskazuje, że badane jest zachowanie aż 10 żołnierzy.

Śledztwo w sprawie imprezy żołnierzy prowadzi dowódca kompanii i żandarmeria Bundeswehry.

Do zdarzenia miało dojść pod koniec kwietnia, jednak dopiero niedawno wyszło na jaw, co działo się podczas imprezy. Zajście zgłosił jeden z niemieckich żołnierzy 8 czerwca.

Teraz sprawą zajmuje się wojskowy adwokat dyscyplinarny. Jedna z ofiar żołnierzy Bundeswehry została już sprowadzona do Niemiec, a sprawcy i pozostałe ofiary zostali od siebie odseparowani.

Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zgłoszonego wykroczenia W związku z zeznaniami należy przeprowadzić dochodzenie dyscyplinarne i odpowiednio ukarać – powiedział polityk FDP i ekspert ds. obrony Alexander Mueller.

Źródło: Deutsche Welle

8 KOMENTARZE

  1. Jest przepowiednia, która mówi, że Niemców zostanie tylu, ilu zmieści się pod jednym dębem. Jak tu nie wierzyć przypowieściom…

  2. przecież są w swoim bantustanie, więc zachowują się ja w faterlandzie, Litwini, kochają Niemców a nas nienawidzą

  3. Pod koniec kwietnia, powiadacie? Świętowali urodziny czy może rocznicę śmierci malarza – Adolfa Schicklgrubera? Aż 10-ciu?! Waf(f)el SS, urwał nać…

  4. Eee tam. Bzdura do tresowania – wg mnie.
    1. RFN, chyba tak przejęte przez nację, jak Republika Weimarska, a czasy inne. Nie ma „nacjonalizmu niemieckiego” wobec Ż. Wobec Polaków tak, ale to z poklepaniem po plecach przez wspomnianych. Jak w Rep. Weim.
    2. Były złote wafelki (jak w „pamiętnej aferze”)?
    3. Jako małolat podczas pobytu w NRD – była jakaś impreza: namioty, stoły, piwo. Śpiewali jakieś wojenne piosenki, a Stasi-owców musziało być zatrzęsienie. Brak zagrożenia „hitleryzmem”.

Comments are closed.