Nowe ognisko koronawirusa. Masowe zachorowania wśród zaszczepionych lekarzy

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Nowe ognisko koronawirusa pojawiło się w Indonezji. Jak donosi „Reuters” na COVID-19 zachorowało ponad 350 lekarzy, którzy wcześniej byli zaszczepieni.

Kilkuset lekarzy zachorowało na COVID-19, mimo wcześniejszego zaszczepienia szprycą Sinovac. Kilkudziesięciu z nich musiało zostać hospitalizowanych. Pojawia się coraz więcej znaków zapytania o skuteczność szczepionek wobec nowych wariantów wirusa.

Szczepienia lekarzy w Indonezji

Lekarze zostali uznani za grupę priorytetową i zostali zaszczepieni, jako jedni z pierwszych już w styczniu.

REKLAMA

Jak poinformowało Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne, prawie wszyscy otrzymali szczepionkę opracowaną przez chińską firmę biofarmaceutyczną Sinovac.

Od tego czasu liczba zgonów wśród pracowników służby zdrowia, którzy zmarli z powodu COVID-19, spadła ze 158 w styczniu do 13 w maju. Eksperci twierdzą jednak, iż nowe ognisko zakażeń może być powodem do niepokoju.

Ognisko koronawirusa

Dystrykt Kudus w którym pracuje ok. 5 tysięcy lekarzy walczy z ogniskiem koronawirusa. Uznaje się, iż powodem jest wariant Delta, który ma być „bardziej zakaźny, bardziej śmiercionośny i bardziej odporny na szczepionki”.

Większość pracowników przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo i podlega izolacji domowej, jednak spośród kilkuset zakażonych pracowników, kilkadziesiąt osób musiało być hospitalizowanych.

Jak na razie nie wiadomo, jak skuteczna wobec tego wariantu jest chińska szczepionka. Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła w tym miesiącu awaryjne stosowanie szczepionki Sinovac, po tym jak badania wykazały, iż miała zapobiegać objawom choroby u ponad połowy, a hospitalizacji u wszystkich badanych.

Koronawirus i szczepienia w Indonezji

W sumie w Indonezji wykonano nieco ponad 32 miliony szczepień przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ok. 11,7 miliona osób, co stanowi zaledwie 4,3 procent społeczeństwa. Pierwszą dawkę przyjęło 7,7 procent.

W Indonezji, po chwilowym uspokojeniu się sytuacji w maju, w ostatnich dniach obserwowany jest ponowny wzrost liczby zakażeń. 16 czerwca odnotowano blisko 10 tysięcy nowych zakażeń, co jest najwyższym dobowym wynikiem od końca lutego.

Źródło: reuters.com/nczas.com

REKLAMA