Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. (Zdj. PAP)
REKLAMA

Super-dieta czy poważna choroba? Przywódca Korei Północnej Kim Dzong-Un jest coraz chudszy.

Kim Dzong-Un ma 170 cm wzrostu i ważył ok. 140 kg. A przynajmniej tyle ważył jeszcze niedawno.

Najnowsze zdjęcia Umiłowanego Przywódcy opublikowane przez Associated Press sugerują, że Kim Dzong-Un mógł stracić nawet 20 kg. Jednak chudnięcie dyktatora wzbudziło zainteresowanie nie tylko dziennikarzy.

REKLAMA

Sytuacją zdrowotną Kim Dzong-Una zainteresowane są też władze Południa. Hong Min z seulskiego Koreańskiego Instytutu ds. Narodowego Zjednoczenia ocenił, że to może być próba podreperowania zdrowia dyktatora, a nie oznaką choroby.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Gdyby doświadczał problemów zdrowotnych, nie pokazywałby się publicznie, zwołując posiedzenia plenarne Komitetu Centralnego Partii Robotniczej – twierdzi Hong.

Niemniej Kim Dzong Un znany jest z zamiłowania do alkoholu i tytoniu. Jego ojciec i dziadek zmarli z powodu chorób związanych z sercem.

Dlatego Kim, przy swojej otyłości, musi mieć świadomość na ryzyko związane z chorobami serca.

Seo Yu-Seok z seulskiego Instytutu Badań nad Północną Koreą ocenił, że utworzone w maju stanowisko pierwszego sekretarza rządzącej Partii Robotniczej, de facto drugiej najważniejszej osoby w państwie, to przesłanka o prawdopodobnych problemach zdrowotnych Kima. Zdaniem eksperta stanowisko to zostanie obsadzone, gdy stan zdrowia Kima się pogorszy i będzie potrzebować zastępcy.

Niektórzy uważają, że urząd po Kimie objąć może jego siostra Kim Yo Jong. Inny scenariusz to objęcie władzy przez kolektyw.

Źródło: Radio Zet

REKLAMA