Z BLM przegrali nawet zwolennicy Grety Thunberg. Strajk klimatyczny stworzył „przestrzeń rasistowską”

Greta Thunberg Zdjęcie: Dave Chidley/CP/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
Greta Thunberg Zdjęcie: Dave Chidley/CP/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
W świecie „postępu” są jednak równi i równiejsi i nie po raz pierwszy okazuje się, że to świat coraz większych sprzeczności. Obecnie na topie jest ruch Black Lives Matter i okazuje się, że potrafi rozwalić nawet ruch progresywnych „obrońców planety” związany z ich idolką – Gretą Thunberg.

Przykład dotyczy Nowej Zelandii. Tamtejsza sekcja ruchu obrony klimatu Grety Thunberg rozpadła się po… samooskarżeniu się o rasizm. Grupa chce obecnie położyć większy nacisk na udział osób z mniejszości w „walce o klimat”. Najwidoczniej aktywiści dobrze widzą, skąd i jakie wiatry wieją. Czy to jednak oznacza zmierzch postawionej na cokołach nastolatki ze Szwecji?

W każdym razie, nowozelandzka sekcja ruchu Grety Thunberg Szkolnego Strajku 4 została rozwiązana. Powodem było postawienie sobie zarzutu, że ich organizacja stałą się „przestrzenią rasistowską, zdominowaną przez białych”.

Według The Guardian, ten oddział globalnego ruchu „szkolnego strajku” z siedzibą w Auckland złożył samokrytykę. Oznajmili na Facebooku, że „unikali, ignorowali i lekceważyli głosy i żądania BIPOC” (środowisko Afroaustralijczyków, ludności rdzennej i innych kolorowych). Grupa ogłosiła, że nie będzie już organizować strajków klimatycznych, a zamiast tego zobowiązuje się do „wzmocnienia przestrzeni dla sprawiedliwości klimatycznej pod przewodnictwem BIPOC”.

Podobno to mniejszości BIPOC zachęcili ich do samorozwiązania. Organizacja powstała w 2018 roku, kiedy Greta Thunberg zyskała rozgłos. Organizowali szkolne strajki klimatyczne. Nowozelandzki School Strike 4 Climate skupiał około 20 tys. uczniów, jego akcje nawet 170 tys. osób.

Okazało się jednak, że jest mało „reprezentatywny”. Szkolne strajki były zabawą białych dzieciaków z dobrych domów, więc okazało się, że stworzyli niechcący „przestrzeń rasistowską”. Anevili, rzecznik grupy rdzennej ludności Te Ara Whatu działającej „na rzecz klimatu” pochwalił decyzję o rozwiązaniu się białej konkurencji. Pojawiły się jednak i głosy krytyczne.

Źródło: Valeurs Actulles/ The Guardian

10 KOMENTARZE

  1. To jest typowe dla epoki postindustrializmu. Ludzie nie mają co robić i trzeba zapełnić ich wolny czas. Tysiąc kanałów TV i milion YouTubowców nie wystarcza. Wszyscy będą walczyć ze wszystkimi o prawa wszystkich do tego aby być uprzywilejowanym. Połowa ludzkości będzie podziiwiać talenty śpiewacko-taneczne drugiej połowy. Połowa ludzkości będzie inwigilować drugą połowę, itd.

  2. 1) z samokrytyki w „partii”, wycofano się jakoś po 1956 r.
    2) Deja vu. Mam nadzieję, że rodzice są dumni ;). Od razu mi się przypomniał gość z „Roku 1984” Orwella: „Moja córka doniosła na mnie. Jestem z niej bardzo dumny”
    3) Jestem pewien, że realizując bezwiednie politykę ż. „koloryzowania kraju”, ci młodzi ludzie, „krytykują Izrel” – nie widząc, iż uczestniczą w ćwiczeniach z inżynierii społecznej

  3. Już niedługo dziecko będzie donosić na własnych rodziców, że są biali i swym LGBTQ-fobicznym spółkowaniem przyczynili się do rasistowskiego zwiększenia populacji nie-kolorowej…

  4. Rewolucja zaczyna pożerać własne dzieci. Tylko patrzeć jak sobie skoczą do gardeł. Innymi słowy: Mała rzecz..a cieszy!

  5. Wy z opozycji totralnej to już nie jesteście zdrajcy !!! Wasi mocodawcy z was się śmieją !!! Jesteście bandą gnoji i gówniarzy. Wasze pajacowanie nawet nie jest na poziomie małp BONOBO !!!

  6. Czytam i oczom nie wierzę. Afroaustralijczycy??? Co to jest? co to za lewacki bełkot??? Murzyni mieszkający w Australii??? Takich jest bardzo mało. Są czarni Hindusi czy Cejlończycy, są czarni Aborygeni no i są Murzyni. A swoją drogą największa grupa Afroaustralijczyków to biali jak śnieg uciekinierzy z Rodezji i Republiki Południowej Afryki. Ale my nie lubimy być tak nazywani.

Comments are closed.