Pazerne państwo naciera! Największy wzrost podatków do ZUS od ponad dwóch dekad

ZUS oraz pieniądze - zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/pixabay
ZUS oraz pieniądze - zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/pixabay
Prenumerata NCZ! z prezentem
Nawet 2 miliony prowadzących działalność zapłaci w przyszłym roku co najmniej 1600 zł składek do ZUS. Jeśli rząd wdroży Polski Ład, składka może wzrosnąć do 1735 zł – pisze piątkowa „Rzeczpospolita”, opierając się na wyliczeniach Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jak czytamy, opłacający podatki według skali lub liniowo, z dochodami ponad 4,5 tys. zł miesięcznie dołożą ekstraskładkę zdrowotną liczoną od dochodów, której nie będą mogli odliczyć od podatku.

Podwyżka składek o 142,84 zł w 2022 r. to największy wzrost od czasu reformy systemu ubezpieczeń społecznych z 1999 r.” – komentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Podwyżka – jak tłumaczy dziennik – wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (do 5836 zł) przyjętego w budżecie na przyszły rok.

Po raz kolejny ujawniają się konsekwencje wadliwego sposobu wyliczania składek, które zamiast na faktycznych danych opiera się na prognozach – zauważa Kozłowski.

3 KOMENTARZE

  1. Ale to średnie wynagrodzenie 5836zł to jest liczone jak ?? Bo chyba jako średnia arytmetyczna a nie mediana ?! Bo to inaczej by wyglądało !!!

Comments are closed.