W Pradze rozmowy polsko-czeskie o Turowie

Kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Turów . Zdjęcie: (CTK Photo/Radek Petrasek. Dostawca: PAP/CTK.
Kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Turów . Zdjęcie: (CTK Photo/Radek Petrasek. Dostawca: PAP/CTK.
Minister ochrony środowiska Czech Richard Brabec oświadczył, że celem rozpoczętych w czwartek 17 czerwca czesko-polskich negocjacji dotyczących kopalni Turów jest osiągnięcie umowy, a nie sądzenie.

„Mamy z Polską dobre stosunki sąsiedzkie, współpracujemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, ale czasem jako sąsiedzi musimy rozwiązywać kwestie nieprzyjemne, jakimi są sprawy kopalni Turów” – powiedział.

Nie chcemy pogarszać stosunków z Polską i już widać, że to, co dzieje się wokół kopalni, zaczyna mieć wpływ na pogorszenie stosunków międzyludzkich w regionie – dodał. Podkreślił, że celem jest minimalizacja lub wykluczenie negatywnego wpływu wydobycia na okolice kopalni. Chodzi o poziom wód gruntowych, hałas oraz zapylenie.

Brabec: rozważamy możliwość wycofania skargi, jeśli Polska spełni warunki (krótka 5)

Rozważamy możliwość wycofania skargi ws. Turowa z TSUE, jeśli Polska spełni warunki. Nie chciałbym rozmawiać o konkretnych wymaganiach, to coś, co musi jeszcze zostać wynegocjowane – powiedział w czwartek minister środowiska Czech Richard Brabec.

Minister pytany podczas konferencji dotyczącej sporu wokół Turowa o możliwość wycofania skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, powiedział że taka możliwość istnieje, „jeśli Polska spełni warunki”. Wyjaśnił, że nie chce „rozmawiać o konkretnych wymaganiach, bo to coś, co musi jeszcze zostać wynegocjowane. Umowa, którą przygotowujemy, jeszcze nie przybrała ostatecznego kształtu” – dodał.

Czeski polityk powiedział, że rozmowy trwały od 2016 r. na różnych szczeblach, „od ekspertów po premierów”, jednak „nie udało się dojść do porozumienia i znaleźć rozwiązania, które by zaspokoiło obie strony”.

Czechy przesłały Polsce w poniedziałek 14 czerwca propozycję umowy międzyrządowej w tej sprawie. Zawiera warunki do wycofania skargi czeskiej z TSUE.

Źródło: PAP/Radio Praga

1 KOMENTARZ

  1. Jak czesi traktują Polaków widać w restauracjach i hotelach. Tak samo było, jak w Szklarskiej chcieli naśnieżać stoki, donos do ue, a sami u siebie to robili. Lekcja ekonomii, czyli niekupowanie ich produktów szybko ich wyprostuje

Comments are closed.