Co oznaczają wyniki wyborów w Iranie? Raisi wygrał w pierwszej turze

Iran
Nowy prezydent Iranu Raissi Fot. Wikipedia
Prenumerata NCZ! z prezentem

Ebrahim Raïssi, nazywany „ultrakonserwatystą”, wygrał wybory prezydenckie w Iranie, które odbyły się w piątek 18 czerwca. W pierwszej turze dostał ponad 62% głosów. Jego zwycięstwo potwierdził Dżamal Orf, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Do piątkowych wyborów poszło 28,6 mln osób 59,3 mln Irańczyków uprawnionych do głosowania. Drugie miejsce, z poparciem zaledwie 11,5 proc. głosów, zajął generał dywizji Mohsen Rezai, były dowódca Gwardii Rewolucyjnej.

Trzeci jest były prezes irańskiego Banku Centralnego Abdolnasser Hemmati (8,3 proc.), a deputowany Amirhossein Ghazizadeh-Hachémi miał 3,4%.

Ilość głosów nieważnych wyniosła aż 14%. Raisi jest popierany przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia. Sprawował funkcję szefa irańskiego wymiaru sprawiedliwości. W wyborach cztery lata temu uzyskał 38 proc. głosów i przegrał z Hasanem Rowhanim.

60-letni Raisi jest politykiem mocno antyzachodnim. Jego wybór zapowiada napięcia międzynarodowe.

W czasie kampanii wyborczej poparł jednak odnowę umowy nuklearnej z 2015, co mogłoby zaowocować złagodzeniem amerykańskich sankcji. Przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw prowadzą na ten temat w Wiedniu rozmowy

Poprzedni prezydent Rowhani funkcję głowy państwa sprawował przez dwie czteroletnie kadencje i w związku z tym nie mógł już startować w wyborach.

Źródło: AFP/ PAP

2 KOMENTARZE

  1. Gratulacje, szyici chyba zrozumieli że religia „liberalizmu-ateistycznego-konsumpcjonizmu-banksterska” która dominuje na świecie zaczyna się chwiać, i że tradycjonalizm islamski jest interesujący dla ludzi. Zaszczepione mutanty, otyli z nadwagą 130kg, wulgarni, wytatuowani, promocja zmiany płci, itp.. To produkty Z „zachodu” i dla mnie nie ludzkie …

  2. Ja regularnie śledzę to co jest w Iranie, bo polskie wiadomości mnie denerwują swoją głupotą i polityczną poprawnością …bardzo lubię czytać Ajatollacha Chomeiniego Przywódcę Rewolucji Islamskiej, to jest piękne co on pisał

Comments are closed.