Stworzono przyrząd do leczenia czkawki. Jak działa HiccAway?

Foto: Instagram HiccAway

HiccAway to specjalne urządzenie, które pozwala leczyć czkawkę. Kosztuje zaledwie 53 złote i jest bardzo proste w obsłudze.

Czkawka zazwyczaj jest niegroźnym zjawiskiem. Jednak zdarza się, że potrafi być przewlekła, a w ekstremalnych przypadkach męczy nas przez kilka dni.

Czkawka polega na gwałtownych skurczach przepony, czemu towarzyszy nagłe rozwieranie się fałd głosowych – odruch odpowiedzialny za dźwięk, który wydaje czknięcie.

Ludowe metody na pozbycie się czkawki to m.in. straszenie, wstrzymywanie oddechu czy picie wody. Naukowcy postanowili jednak stworzyć urządzenie, które pozwoli szybko i skutecznie pozbyć się czkawki.

Jest nim HiccAway, które w badaniach na próbie 249 wolontariuszy osiągnęło skuteczność na poziomie 92 proc. Ponad 90 proc. badanych stwierdziło, że to rozwiązanie było wygodniejszy niż inne metody.

Patentowa nazwa urządzenia to „Narzędzie do wymuszonego wdechowego ssania i połykania”. HiccAway jest rurką w kształcie litery L z zaworkiem, który umożliwia regulację przepływu wody przez urządzenie.

W trakcie picia przez rurkę wzmacnia się odruch ssania, co wymusza ścieśnienie przepony, aktywuje nerw przeponowy i zmusza krtań do zamknięcia podczas połykania. Urządzenie kosztuje 10 funtów, czyli 53 złote.

Jednak nie wszyscy są pod wrażeniem nowego wynalazku. Neurolog z Uniwersytetu w Newcastle dr Rhys Tomas w rozmowie z „The Guardian” stwierdził, że jest to „rozwiązanie problemu, o które nikt nie prosił”.

Dr Tomas poleca inne rozwiązania problemu czkawki. To np. dokładne zatkanie uszu i wypicie szklanki wody przez zwykłą rurkę. „Wszystko, co pozwoli ci napełnić klatkę piersiową i przełykać zadziała” – wyjaśnił neurolog.

Źródło: The Guardian

5 KOMENTARZE

  1. to niepojęte się staje, że ludzkość przetrwała przez te setki tysięcy lat… Bez rurek i bez ‚szczepień’… niewiarygodne po prostu.

    A już wkrótce zaczniemy się bronić przed biologicznymi atakami UFO. Po 10 tys $ za kask ze specjalnej folii.

  2. ja na czkawkę wypijam szklaneczkę taniego,szeroko dostępnego fioletowego płynu,,,Mocaż Piekielny”,czkawka mija jak ręką odjął.

  3. to niepojęte się staje, że ludzkość przetrwała przez te setki tysięcy lat… Bez rurek i bez ‚szczepień’… niewiarygodne po prostu.

    A już wkrótce zaczniemy się bronić przed biologicznymi atakami UFO. Po 10 tys $ za kask ze specjalnej folii.

  4. to niepojęte się staje, że ludzkość przetrwała przez te setki tysięcy lat… Bez rurek i bez ‚szczepień’… niewiarygodne po prostu.

    A już wkrótce zaczniemy się bronić przed biologicznymi atakami UFO. Po 10 tys $ za kask ze specjalnej folii.

Comments are closed.