Kolejne rasistowskie praktyki BBC. Brytyjski nadawca będzie sprawdzał, czy kandydaci do stażu kwalifikują się rasowo

Siedziba BBC. Zdjęcie: EPA/WILL OLIVER Dostawca: PAP/EPA.
Siedziba BBC. Zdjęcie: EPA/WILL OLIVER Dostawca: PAP/EPA.

BBC po raz kolejny dopuszcza się rasistowskich praktyk polegających na dyskryminowaniu białych. Nie mogą ubiegać się oni o nowe oferowane staże.

BBC w Glasgow, oddział produkujący programy naukowe oferuje roczny staż na stanowisku asystenta ds. zarządzania produkcją z roczna pensją 17810 funtów (ok 90 tys. zł). Odpowiednie ogłoszenie opublikowała firma Creative Access, która zajmuje się zapewnianiem „różnorodności” na stanowiskach pracy w mediach. O staż w BBC mogą ubiegać się wszyscy z wyjątkiem białych. W ogłoszeniu jest mowa o tym, że stanowisko mogą otrzymać murzyni, osoby pochodzenia azjatyckiego, lub inni „etnicznie zróżnicowani kandydaci”.

To kolejny taki przypadek zastosowania kryteriów rasowych przy przyjmowaniu do pracy przez BBC. Nie wiadomo jak BBC będzie sprawdzać czy ktoś jest w wystarczającym stopniu murzynem by kwalifikować się do pracy u nich. Co w przypadku, gdy ktoś miał tylko babcię, albo prababcie murzynkę, a pozostali w rodzinie wszyscy są biali. Być może BBC powinno odwołać się do wzorów niemieckich z okresu Hitlera i III Rzeszy. Ustawy Norymberskie przyjęte przez metodycznych i dokładnych Niemców, pozwalały określić kto jest w wystarczającym stopniu Aryjczykiem, by słuzyc w SS, a kto tylko Żydem, więc nie może zajmować określonych stanowisk etc.

W lutym rasistowski nadawca BBC obwieścił swój program zaprowadzenia „różnorodności i integracji” na lata 2021-23, w który zobowiązał się do pracy nad wprowadzeniem parytetów rasowych i płciowych wśród swoich pracowników. Plan zakłada, że kobiety mają objąć pięćdziesiąt procent stanowisk, 20 procent będzie dla murzynów i innych mniejszości etnicznych oraz dwanaście procent dla osób niepełnosprawnych

Kierujący rasistowską organizacją mediową Tim Davie, powiedział wówczas: „Musimy – od góry do dołu reprezentować odbiorców, którym służymy. Wprowadziliśmy kilka dużych ulepszeń, ale chcemy i musimy iść dalej.”  Szef BBC uważa uważa, że tak jak sam nadawca tak i odbiorcy są rasistami, skoro reprezentować ich będzie przyjmując kryteria rasowe. –

– Ten projekt zapewni, że będziemy nowoczesną, postępową, przyjazną organizacją, w której nasi pracownicy są wspierani w dostarczaniu wybitnej pracy twórczej, a pochodzenie nie stanowi przeszkody. Posiadanie odpowiedniej mieszanki ludzi, pomysłów i doświadczeń w BBC oznacza, że ​​nadal będziemy dostarczać wszystkim światowej klasy treści – zachwalał rasistowski plan Davie.

I znów nie wiadomo jak będą sprawdzać kto wypełnia kryteria rasowe i i w jakim procencie, a kto nie. Podobnie musza zrobić z niepełnosprawnymi. Czy np. ktoś kto nie ma 2 palców mieści się już wśród tych 12 procent niepełnosprawnych czy nie. A jak nie ma 3 palców? Tu przyda się BBC jakaś komisja na kształt tych w naszym ZUS-ie, która orzekałaby o stopniu inwalidztwa pozwalającym na podjęcie pracy w BBC.
Pomysły państwowego nadawcy budzą protesty. Ter rasistowskie, podłe praktyki zaprowadzane są za pieniądze podatników.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.