Liderzy szczepień. Teraz mierzą się z rosnącą liczbą zakażeń. To już początek IV fali?

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/Pixabay (kolaż)
REKLAMA
Wielka Brytania, która jest jednym ze światowych liderów szczepień, w ostatnim czasie mierzy się z rosnącą liczbą zakażeń.

Mimo, iż Wielka Brytania jest jednym ze światowych liderów szczepień, to w ostatnich dniach na Wyspach rośnie liczba zakażeń. Czy to już początek IV fali?

Szczepienia w Wielkiej Brytanii

Do 18 czerwca w Wielkiej Brytanii podano już ponad 73 miliony dawek szczepionki przeciw COVID-19. To oznacza, że w pełni zaszczepionych jest ponad 31 milionów Brytyjczyków.

REKLAMA

Jakie ma to odniesienie do ogólnej liczby obywateli Wielkiej Brytanii? W pełni zaszczepione jest ponad 46 procent społeczeństwa.

Z tym wynikiem Wielka Brytania jest jednym z światowych liderów szczepień. Nie licząc krajów, które mają liczbę mieszkańców mniejszą niż milion, na Wyspach odnotowano szósty najwyższy wynik na świecie pod względem liczby szczepień na 100 mieszkańców.

W sumie wykonano 108.66 szczepień na 100 mieszkańców. Wyższy wskaźnik mają, licząc jedynie państwa powyżej miliona ludności, takie kraje jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael, Bahrajn, Mongolia i Chile.

Wzrost zakażeń

Tymczasem, mimo intensywnej kampanii szczepień, Wielka Brytania mierzy się w ostatnim czasie ze wzrostem liczby zakażeń. W ostatnich dniach dobowa liczba zakażeń przekroczyła 10 tysięcy.

Ostatni raz tak wysokie wyniki obserwowano w drugiej połowie lutego. Jeszcze tydzień temu liczba nowych przypadków wynosiła nieco ponad 7,5 tysiąca. Rośnie także liczba zakażeń w ujęciu tygodniowym.

W ubiegłym tygodniu było to 6,8 tysiąca, co i tak stanowiło najwyższy wynik od początku marca. Obecnie 7-dniowa średnia wynosi już ponad 9 tysięcy. Jest to najwyższy wynik od końca lutego.

Restrykcje w Wielkiej Brytanii

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Wielka Brytania opóźniła o prawie miesiąc planowane znoszenie restrykcji, aż do 19 lipca. Działo się to w okresie, kiedy liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii zaczęła rosnąć.

Odpowiedzialny za wzrost zakażeń ma być wariant Delta koronawirusa, który zdecydowanie dominuje, jeśli chodzi o przypadki wykrywane na Wyspach. Czy to już początek IV fali i jeśli liczba zakażeń będzie dalej rosła, rząd zdecyduje się na zaostrzenie restrykcji? O tym przekonamy się już niedługo.

REKLAMA