Polacy zapłacą odszkodowania za II wojnę światową? Niemcy: „Wypędzenia miały charakter zbrodniczy”

Angela Merkel. Foto: PAP/EPA
Angela Merkel. Foto: PAP/EPA

Niemcy przechodzą do historycznej ofensywy. W Berlinie otworzono muzeum poświęcone wypędzeniom po II wojnie światowej, a niemieckie media domagają się sprawiedliwości dla ofiar.

W Berlinie otworzono nowe muzeum „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”, poświęcone powojennym wypędzeniom Niemców. Na otwarciu muzeum stawi się kanclerz Angela Merkel.

Jak podkreśla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, musiało minąć aż 20 lat, by Centrum „Ucieczka Wypędzenie Pojednanie” mogło zostać otwarte. Autor publikacji – Reinhard Mueller podkreśla, że trzeba pamiętać nie tylko o czasie przed i w trakcie wojny, ale również o tym co działo się już po niej.

„Chcemy wiedzieć, co zdarzyło się wcześniej i co było potem. To nie jest poszukiwanie zastępczych winowajców albo kozłów ofiarnych. Poszerzone spojrzenie wymaga po prostu zrozumienia, jak coś takiego mogło się wydarzyć. I z tym wiąże się nadzieja, że niektóre z tych rzeczy nie wydarzą się nigdy więcej” – czytamy w „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Gazeta przyznaje, że Niemcy dopuścili się „niszczycielskiej kampanii” w trakcie wojny, „ale nie zmienia to faktu, że wypędzenia Niemców miały charakter zbrodniczy”.

„Niemcy z Wrocławia, Kaliningradu, Szczecina, Gdańska, z Mazur, Prus Zachodnich, Wschodniej Brandenburgii, Czech i Moraw, krajów bałtyckich, Karpat, regionu Dunaju i wielu innych stron ojczystych, którzy później z sukcesem przyczynili się do odbudowy. (…) Wcześnie zrezygnowali oni z zemsty i odwetu i poprosili o wybaczenie. Przez długi czas wypędzeni podnosili żądania najpierw powrotu, potem odszkodowania, w końcu uznania wyrządzonego im bezprawia. Przemoc nigdy nie była ich metodą” – podkreśla dziennik.

Źródło: Deutsche Welle / Frankfurter Allgemeine Zeitung

88 KOMENTARZE

 1. Ponad półtora roku temu pisałem tutaj o zbliżającej się wojnie Niemiec z Polską o Ziemie Zachodnie oraz o wojnie pomiędzy Rosją i Niemcami…
  Pomruki tych wojen już słychać w oddali…
  Najbardziej poszkodowanymi tym razem będą same Niemcy, które przestaną istnieć jako państwo…

  • 17 sierpnia 1942 r mój pradziadek zmarł w obozie niemieckim Majdanek z powodu wycieńczenia i czerwonki. Rządam od Niemiec dożywotniej renty dla całej rodziny. Na przeprosiny nie liczę i ich nie potrzebuję.

   • Jak mozesz tak oczerniać naszych niemieckich przyjaciół.Oni nie maja z tym nic wspólnego.A jak masz jakis problem, to idź do tzw nazistów.

 2. Granice zostaly przesuniete. Trzeba o tym pamietac. Niemcow wladza potraktowala brutalnie. Temu nie ma jak zaprzeczyc. Albo placic, albo zadac powrotu do starych granic. Co wolicie? Ja wole nowe granice. Wystawic Nemcom rachunek za wojne (pokazny), odjac odszkodowania wypedzonym, niech placa balans. Trzeba cos wolec.

 3. Niemcy toczą ze Słowianami kolejną wojnę o „lebensraum” (Unia Europejska) ale także biorą pod uwagę, że tę wojnę mogą znów przegrać! Stąd zresztą wieloletnie plany, aby IV Rzeszę ewentualnie przenieść na Półkulę Południową, do RPA i/lub Argentyny/Paragwaju. Twierdzę, że tak też się stanie wcześniej czy później niezależnie od depopulacyjnych planów Globalistów…

  • A po co Niemcom lebensraum skoro są na wymarciu? Co innego ich turki/araby/murzyni. Ale im wystarczają zasiłki.

 4. Czy wypłaty będą szły chronologicznie? To jest najpierw za wypędzenia z Wielkopolski, Pomorza i Śląska w 1939 i 1940r ?

 5. Zbrodniczość wypędzeń – święta prawda. Moją rodzinę wypędzili z domu… Niemcy we wrześniu 1939.

   • Wg Ministerstwa Prawdy Rosji – Niemcy, byli pierwszymi ofiarami Nazizmu. Oni musieli iść do Polski (a potem na Zachód i do CCCP) – tak jak my – do Czechosłowacji w 68. A swoją drogą – kiedy „bekniemy” za „Pustynną Burzę”?

 6. „Historia jest jak zbyt kusa kołdra -każdy ze współmałżonków ciągnie ją w nocy w swoją stronę”. Według Niemców za wybuch II Wojny Światowej w 1939 roku (według Polaków, bo dla Rosjan jest to już rok 1941) odpowiadają Polacy, bo gdyby oddali II Rzeszy Gdańsk i część Śląska oraz razem w koalicji z innymi państwami europejskimi poszliby wspólnie na „Ruska”, to do wojny z Polską by nie doszło!

 7. Juz dzis, wielu mlodych ludzi w Stanach, kojarzy nazistow z… Polakami, kwestia odpowiedzialnosci za holokaust i co najmniej naszego w nim wspoludzialu, nie budzi na Zachodzie wiekszych watpliwosci,”polskie obozy” to standard w swiatowych mediach, a nawet wypowiedziach politykow, sprawa walnego przyczynienia sie przez Polske do wywolania najwiekszej z wojen- poruszana coraz czesciej i glosniej, bynajmniej nie tylko w putinowskiej Rosji.Czas na”wypedzenia”.

 8. A z kolei u nas w Polsce media polskojezyczne i handelesy doszukuja sie sprawstwa Polakow w tepieniu zydow by tym latwiej podzielic sie zbrodnia z niemcami a nas ogolic uroszczeniami do golej skory

 9. Bezczelność Niemców mnie zaskakuje! Polacy po wojnie mieli przysłowiowe „gó*no” do powiedzenia! Za nich/o podziale Europy zadecydowali zwycięzcy w II Wojnie Światowej: USA, Rosja i Anglia! Żądania/roszczenia Niemców niczego dobrego nie wróżą…

  • I tak jest do tej pory Panie Polak. Pan myśli, że dzisiaj Polacy maja coś do powiedzenia ? Niech Pan nie będzie naiwnym człowiekiem…
   Polska jest likwidowana od 1989 roku, niestety większość Polakó tego nie widzi…

   • Jak zwykle-nic. Tzn na arenie międzynarodowej. w Polsce PiS bedzie się pluć że nie odda ani guzika od dziurawej kapoty.

 10. Zawsze mnie zastanawia przy takich okazjach dlaczego ci wszyscy „humaniści” mają taką nieprzepartą skłonność do użalania się nad „wypędzonymi” z Ziem Zachodnich niemieckimi nazistami, „prześladowanymi” na Śląsku folksdojczami, ukraińskimi ludobójcami przesiedlonymi w ramach „Operacji Wisła”, żydowskimi zbrodniarzami komunistycznymi „wydalonymi” w 1968, a jakoś zupełnie im nie żal zwykłych, niewinnych niczemu Polaków „repatriowanych” z Kresów po wojnie!

 11. Mam nadzieję, że z równą zaciekłością Makrela zażąda oddania Prus Wschodnich od Putina. To by się Władek ubawił.

 12. Teraz wiecie już po co niemiaszki produkują takie śmieci jak „Unsere Mutter, Unsere Vater”, gdzie żołnierzy AK przedstawia się jako krwiożercze małpy polujące na Żydów??? Albo po co Makrela opowiada głupoty w Normandii w rocznicę D-Day, że Niemcy były pierwszą ofiarą nazizmu i że Alianci wyzwalali Niemcy od nazizmu??? To wszystko ma na celu przepisanie historii na nowo i przerzucenie win na Polaków (świetna koordynacja z Rosją, która obwinia teraz właśnie Polskę za wybuch II wojny światowej).

 13. Jak już, to nie działania „zbrodnicze, tylko „odwetowe”. Niemicki/a minister od wojska powiedział/a, że siły Azerbejdżanu pokonały by Niemcy. Niech więc nie podskakują, bo Nasz Orzeł patrzy cały czas na zachód, a Polak potrafi.

  • Ta.Trzema spalonymi czołagami pokonamy cała Bundeswehrę. Kolego, litości. Frajerzy sa po to ażeby ich kroić.Tak więc niemcy nas skroją do ostatniej złotóweczki. I to będzie wielki sukces PiS.

   • Walka pomiędzy Polakami a Niemcami patrząc na młode pokolenia i ich tężyznę byłaby bitwą kulawych z garbatymi.
    Nie jesteśmy bez szans.

 14. A o cóż się tak żoładkujecie? Zakładaliście polskieo bozy koncentracyjne to teraz płaćcie odszokowania biednym wypędzonym Niemcom.Tzeba było ich nie wypędzać, wtedy nie byłoby problemu.

 15. Każdy kolejny Muzułmanin w Niemczech jest na wagę złota.
  Oby przybywało ich jak najszybciej żeby wszyscy mogli zjednoczyć się w Allahu i przyjąć turecki jako język urzędowy.

 16. Myślę, że możemy Niemcom obiecać, że nie będziemy ich już dalej wypędzać na Zachód i przesuwać w tamtym kierunku granicy. A tak na poważnie, to mamy tu wspólny interes z Czechami, którzy zupełnie serio czują się zagrożeni. Tylko, czy wielkomocarstwowa Polska zniży się do współpracy z pogardzanymi pepikami?

Comments are closed.