Polacy zbudują lewitujący pociąg. Pojedzie z prędkością 550 km/h

Szybki pociąg Fot. Twitter
Polska firma Nevomo tworzy niesamowity pociąg, który będzie poruszać się z prędkością do 550 km/h. Umożliwią to specjalne poduszki magnetyczne.

Polskie przedsiębiorstwo Nevomo chce stworzyć w Europie sieć Hyperloop, pociągów poruszających się w próżniowych tunelach. Aby to osiągnąć Polacy chcą na początku przystosować istniejące już tory do poruszania się pociągów typu magrail.

Pierwszym krokiem w tym kierunku jest współpraca Nevomo z włoską Rete Ferroviaria Italiana. W ramach współpracy powstanie analiza techniczna i ekonomiczna inwestycji.

Jeśli raport będzie pozytywny, to pierwszy magnetyczny pociąg na hybrydowych torach pojawi się w Bolonii San Donato. Pociągi magnetyczne, na zmodernizowanych torach konwencjonalnych, mają być w stanie osiągać prędkość do 550 km/h.

Pociągi magnetyczne, czyli „lewitujące” nad torami są wykorzystywane w bogatych krajach Azji. Dzięki elektromagnesom w pociągu i torze, na którym on jedzie, cała konstrukcja zachowuje możliwość przyspieszania i hamowania.

Rozwiązanie Polaków ma być jednak znacznie ciekawsze.

„To hybrydowe rozwiązanie pozwala na funkcjonowanie zarówno systemu magrail, jak i konwencjonalnych pociągów na tych samych liniach. System magrail może być następnie przekształcony w system próżniowy – hyperrail, poruszający się z max. prędkością do 1000 km na godz. na istniejących torach” – przekazała Nevomo.

Po testach we Włoszech specjalny tor ma powstać w Polsce. Będzie on ulokowany w miejscowości Nowa Sarzyna na Podkarpaciu.

Do tej pory startup zebrał ponad 36 mln zł finansowania.

„Nasz interdyscyplinarny zespół składa się z ekspertów z doświadczeniem zdobytym między innymi w firmach Airbus, Bombardier, Shinkansen. Byliśmy finalistą konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition (2017) i finalistą Build Earth Live Dubai (2016). Nasi główni partnerzy to Microsoft, IDOM, Instytut Kolejowy, Transfer Multisort Elektronik, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Politechnika Warszawska. W 2019 roku zostaliśmy zaklasyfikowani przez Lufthansa Innovation Hub do 150 najlepszych startupów z obszaru mobilności. W 2020 roku zostaliśmy wyróżnieni przez magazyn BUILD jako Most Innovative Railway Construction Company in Europe” – pokazują swoje referencje Polacy.

Źródło: Komputer Świat

10 KOMENTARZE

 1. Kolejny start-up. Arrinera juz pokazala jak sie robi dobre samochody. Metro w Krk tez juz pochlonelo pare dziesiat mln. w zasadzie jego plany. O elektrowni at. i lotnisku w radomiu i baranowie nie wspomne. Tu kolejny genialny pomysl jak troche zarobic, moze maowiecki rzuci pare set mln na dobry poczatek :-)

 2. że pociąg będzie lewicujący i stąd te pochwały.

  A on ma być wyletujący… z szyn.. na byle zakręcie.

  Pamiętacie pana prezydenta w elektrycznym samochodzie ‚polskiej’ produkcji? Ten pociąg będzie trochę większy. I na torach.

 3. deskorolki antygrawitacyjne i miecze świetlne. Już są prototypy.

  I maść przeciw kulom z kałachów. Oraz latawce przeciwrakietowe Partyjot!

  A kto nie wierzy ten ruska onuca.

 4. Chciałem się rozpisać ale chyba szkoda strzępić język. Ten kraj jest do zaorania. Chyba tylko kolejna wojna światowa Nas może uratować od tego co się tutaj odp…… . Profesorowie na poziomie szkolniaków , generałowie , którzy nigdy nie słyszeli wystrzału , sędziowie z nadania , politycy finansowani z fundacji Adenauera , służby które nie wiedzą komu służą , milicjanci skrzętnie starający się niedostrzegać wałów na każdym kroku itd . Do zaorania w trybie natychmiastowym.

 5. Przeciez Elon Musk juz pracuje nad rozwiazaniami prozniowego tunelu od wielu lat i zapowiedzial, ze polaczenie NYC z Los Angeles bedzie trwalo 6-7 godzin.

 6. „Do tej pory startup zebrał ponad 36 mln zł finansowania.” I to jest chyba główny powód powstania w/w przedsiębiorstwa.To jest miś na miarę naszych możliwości, zwłaszcza w sytuacji kiedy Polska systematycznie zostanie pozbawiana zasilania własnych elektrowni.A wiatraczkami i fotowoltaiką raczej tego nie da się zasilić.

Comments are closed.