Polacy zbudują lewitujący pociąg. Pojedzie z prędkością 550 km/h

Szybki pociąg Fot. Twitter
REKLAMA
Polska firma Nevomo tworzy niesamowity pociąg, który będzie poruszać się z prędkością do 550 km/h. Umożliwią to specjalne poduszki magnetyczne.

Polskie przedsiębiorstwo Nevomo chce stworzyć w Europie sieć Hyperloop, pociągów poruszających się w próżniowych tunelach. Aby to osiągnąć Polacy chcą na początku przystosować istniejące już tory do poruszania się pociągów typu magrail.

Pierwszym krokiem w tym kierunku jest współpraca Nevomo z włoską Rete Ferroviaria Italiana. W ramach współpracy powstanie analiza techniczna i ekonomiczna inwestycji.

REKLAMA

Jeśli raport będzie pozytywny, to pierwszy magnetyczny pociąg na hybrydowych torach pojawi się w Bolonii San Donato. Pociągi magnetyczne, na zmodernizowanych torach konwencjonalnych, mają być w stanie osiągać prędkość do 550 km/h.

Pociągi magnetyczne, czyli „lewitujące” nad torami są wykorzystywane w bogatych krajach Azji. Dzięki elektromagnesom w pociągu i torze, na którym on jedzie, cała konstrukcja zachowuje możliwość przyspieszania i hamowania.

Rozwiązanie Polaków ma być jednak znacznie ciekawsze.

„To hybrydowe rozwiązanie pozwala na funkcjonowanie zarówno systemu magrail, jak i konwencjonalnych pociągów na tych samych liniach. System magrail może być następnie przekształcony w system próżniowy – hyperrail, poruszający się z max. prędkością do 1000 km na godz. na istniejących torach” – przekazała Nevomo.

Po testach we Włoszech specjalny tor ma powstać w Polsce. Będzie on ulokowany w miejscowości Nowa Sarzyna na Podkarpaciu.

Do tej pory startup zebrał ponad 36 mln zł finansowania.

„Nasz interdyscyplinarny zespół składa się z ekspertów z doświadczeniem zdobytym między innymi w firmach Airbus, Bombardier, Shinkansen. Byliśmy finalistą konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition (2017) i finalistą Build Earth Live Dubai (2016). Nasi główni partnerzy to Microsoft, IDOM, Instytut Kolejowy, Transfer Multisort Elektronik, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Politechnika Warszawska. W 2019 roku zostaliśmy zaklasyfikowani przez Lufthansa Innovation Hub do 150 najlepszych startupów z obszaru mobilności. W 2020 roku zostaliśmy wyróżnieni przez magazyn BUILD jako Most Innovative Railway Construction Company in Europe” – pokazują swoje referencje Polacy.

Źródło: Komputer Świat

REKLAMA