Wysoki wynik Konfederacji! Tuż za Koalicją Obywatelską [SONDAŻ]

Konfederacja w Sejmie fot. FB.com/TomaszGrabarczyk
Konfederacja w Sejmie fot. FB.com/TomaszGrabarczyk
PiS broni swojego terenu i stanu posiadania mimo niepewnej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy, ale nie widać efektu obietnic składanych przez partię władzy w Polskim Ładzie – pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita” powołując sią na wyniki zleconego przez nią sondażu.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”, gdyby wybory odbywały się w najbliższa niedzielę, wzięłaby w nich udział niespełna połowa badanych (49,7 proc.).

„To kolejny miesiąc, w którym badani wyrażają umiarkowane zainteresowanie pójściem do urn. Warto przypomnieć, że w ostatnich wyborach parlamentarnych, w 2019 roku, frekwencja była wyraźnie wyższa i wyniosła prawie 62 proc. uprawnionych do głosowania. Komu więc służy niska frekwencja?” – pyta w poniedziałek dziennik.

Podaje, że z badań wynika, iż Zjednoczona Prawica lekko poprawia notowania – 34,7 proc., co w porównaniu z badaniem majowym oznacza wzrost o niespełna 1 punkt procentowy.

„PiS broni więc swojego terenu i stanu posiadania mimo niepewnej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy i konieczności korzystania z głosów innych ugrupowań – np. Konfederacji przy wyborze RPO” – ocenia „Rz”.

– Nie widać za to efektu obietnic składanych przez partię władzy w Polskim Ładzie – uważa cytowana przez gazetę politolożka, prof. Ewa Marciniak z UW.

Analizując poparcie dla Zjednoczonej Prawicy „Rz” ocenia: „Względna stałość poparcia dla ZP oznacza, że spektakularne ogłoszenie programu, w którym akcentowano wsparcie dla różnych grup społecznych, nie odniosło wielkiego sukcesu. Nie było przełamania. Będziemy więc zapewne obserwowali mobilizację liderów ZP i ich wizyty «w terenie». W ostatnią niedzielę w tę akcję zaangażował się nawet prezes PiS Jarosław Kaczyński, który spotkał się z wyborcami w Wysokiem Mazowieckiem. W ramach trasy promocyjnej ok. 40 najbardziej rozpoznawalnych polityków PiS latem ma odwiedzić wszystkie powiaty w Polsce”.

Odwołując się do wyników sondażu „Rz” zauważa, że „lepszy wynik notuje na pewno Polska 2050 Szymona Hołowni”. „W maju to najmłodsze ugrupowanie na scenie politycznej popierało 18,6 proc. respondentów, a w czerwcu 20,2 proc. Wydaje się więc, że Hołownia pewnie czuje się na drugim miejscu politycznego podium i to bez spektakularnych akcji politycznych w tym kierunku” – pisze „Rz”.

Na dalszych miejscach – podaje „Rz” – wyniki stają się coraz bardziej wyrównane; Koalicja Obywatelska traci: z 14,6 proc. poparcia na 13 proc.; traci też lekko Lewica: z 10,4 proc. na 9,1. „PSL-Koalicja Polska tradycyjnie ociera się o próg wyborczy – tym razem z sukcesem – wskazało ją 5,1 proc. respondentów (w maju 4,9). Wyraźniejszy wzrost widać w wynikach Konfederacji – z 6,9 proc. w maju do 10,3 w najnowszym badaniu” – dodaje „Rz”.

Źródło: PAP

9 KOMENTARZE

  1. trzeba byc debilem żeby wierzyć w sondaze.
    nie marnowac czasu na glupoty ale działać. obnizac podatki i naprawiac wojsko bo wojna za płotem

  2. Wszyscy wyszczepieni, czy jeszcze jakiś konfederat niewyszczepiony kłamie o tych wyszczepionych. Ale oczywiście tajemnica lekarska wara ze szczepionkami.

  3. Realne poparcie w wyborach to 3% do 7%. A w internecie to korwinowska gimbaza może (i pewnie ma!) poparcie sięgające ok. 20-25%.

  4. 10,3 % – czyli tyle mamy inteligentów w Polsce, tyle ludzi rozumnych, reszta to ludzie kopalni. Żeby się czasem górnicy nie obrazili ;) . Człowiek kopalny /nie piłkarz!/ jest tu „bohaterem”.

  5. Preczidioto poszczekałaś to grzecznie załóż kaganiec na mordę i do budy poszła 🤣🤣🤣🤣🤣 Parwda zabolała 🤣🤣🤣🤣🤣

Comments are closed.