EURO 2020. Polska już grała ze Szwecją „o wszystko” i… przegrała

Piłka nożna. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Piłka nożna. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
W środę polscy piłkarze muszą wygrać ze Szwecją, aby awansować do 1/8 finału mistrzostw Europy. W 1999 roku biało-czerwoni meczem z ekipą „Trzech Koron” kończyli eliminacje do Euro 2000. Remis dawał im udział w barażach, ale przegrali na wyjeździe 0:2.

W eliminacjach Euro 2000 Polska trafiła do grupy ze Szwecją, Anglią, Bułgarią i Luksemburgiem. Z dwiema ostatnimi z tych drużyn wygrała wszystkie mecze. Z Anglią przegrała na Wembley 1:3, a w Warszawie bezbramkowo zremisowała.

„Wyspiarze” prezentowali się przeciętnie. Ich dwa remisy z Bułgarią oraz tylko punkt wywalczony w spotkaniach ze Szwecją spowodowały, że 9 października 1999 roku nerwowo oglądali mecz Szwecja – Polska.

Mecz Polska – Szwecja

Podopieczni trenera Janusza Wójcika do Szwecji jechali pełni nadziei, bo gospodarze byli już pewni gry na Euro. Celu jednak nie osiągnęli. Korzystny dla biało-czerwonych rezultat utrzymywał się do 64. minuty. Wówczas na listę strzelców wpisał się Kennet Anderson. W końcówce wynik ustalił Henrik Larsson.

„Dwója z Rasundy” – napisał „Przegląd Sportowy”, „Przeminęło z deszczem” – relację zatytułował tygodnik „Piłka Nożna”.

Po porażce Wójcik pożegnał się z posadą selekcjonera. Szwedzi natomiast drogę Polakom na Euro zamknęli również cztery lata później. W przedostatniej kolejce pokonali biało-czerwonych w Chorzowie 2:0, a następnie, gdy byli już pewni awansu, niespodziewanie ulegli u siebie Łotwie 0:1 i ta drużyna wystąpiła w barażach.

W obecnej edycji mistrzostwo Europy Polska po porażce ze Słowacją 1:2 i remisie z Hiszpanią 1:1 zajmuje w tabeli grupy E ostatnie miejsce z jednym punktem. Szwecja prowadzi z czterema, Słowacja ma trzy, a Hiszpania – dwa. Tylko wygrana ze Szwecją w Sankt Petersburgu pozwoli biało-czerwonym awansować do 1/8 finału.

Euro 2020. Mecz Polska – Szwecja. Kiedy?

W środę polscy piłkarze muszą wygrać ze Szwecją, aby awansować do 1/8 finału mistrzostw Europy. Dla biało-czerwonych będzie to „mecz o wszystko”.

Euro 2020. Mecz Polska – Szwecja. Gdzie obejrzeć? O której?

Mecz Polska – Szwecja będzie można obejrzeć w środę m.in. w TVP 1, TVP 4K oraz online w TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej. Komentatorami będą Dariusz Szpakowski oraz Andrzej Juskowiak. Początek studia w TVP Sport o 15:00. Później transmisja łączona z obu spotkań grupy.

Źródło: PAP, NCzas