UEFA nie pozwoliła podświetlić Allianz Areny na kolory ideologii LGBT. Wydano decyzję ws. Neuera za tęczową opaskę kapitańską

Allianz Arena w Monachium.
Stadion Allianz Arena. / foto: Flickr, autor: Marco Verch Professional Photographer, CC BY 2.0
Prenumerata Najwyższego Czasu!
UEFA nie pozwoli na tęczowe barwy na stadionie w Monachium podczas meczu EURO 2020 pomiędzy Niemcami a Węgrami. Wniosek burmistrza Monachium nie zyskał aprobaty – podaje „Bild”.

Niemcy bardzo chcieli podczas meczu z Węgrami, rozgrywanego na Allianz-Arena w Monachium, podświetlić stadion w barwy ideologii LGBT. Wniosek taki do UEFA złożył lewicowy burmistrz Monachium Dieter Reiter.

Miał być to tęczowy protest przeciwko polityce premiera Węgier Viktora Orbana. Monachium uważa, że Węgry prowadzą „homofobiczną politykę” i w ten sposób, podświetlając stadion na tęczowo, a także umieszczając flagi na samym obiekcie podczas meczu, chcieli zagrać Madziarom na nosie.

UEFA nie zgadza się na tęczowe barwy na Allianz Arenie

UEFA, o dziwo, nie wyraziła jednak zgody. Podkreśliła, że podczas EURO należy stosować się do przyjętych zasad, czyli na wszystkich jedenastu stadionach mają wyświetlać się wyłącznie barwy UEFA oraz narodów biorących udział w mistrzostwach Europy.

Ponadto włodarze piłkarskiej centrali podkreślili, że chcą, by na stadionach było jak najmniej wątków politycznych.

Manuel Neuer uniewinniony

Opaskę kapitańską w barwach tęczy na EURO nosi także bramkarz reprezentacji Niemiec, Manuel Neuer. UFA zastanawiała się, czy ukarać grzywną DFB (Niemiecki Związek Piłki Nożnej), który formalnie ponosi na turnieju odpowiedzialność za golkipera Bayernu Monachium.

W tym przypadku UEFA nie doszukała się jednak podtekstów politycznych.

„UEFA poinformowała nas, że zakończyła dochodzenie w sprawie tęczowej opaski kapitańskiej założonej przez Manuela Neuera. Opaska została oceniona jako symbol różnorodności, czyli słusznej sprawy” – przekazano na oficjalnym koncie Twitterowym.

 

2 KOMENTARZE

  1. Niedługo „inżyniery” wybiją Niemcom tęczowość z głowy i Bundeswera nie pomoże, tam też już sporo tego, coś jak u nas, biorą wszystko jak leci, niby są jakieś kryteria, ale to farsa, brakuje ludzi więc biorą każdego.

Comments are closed.