REKLAMA

Szczepionka przeciwko covid może wywoływać chorobę krwi TTP – twierdzą izraelscy naukowcy. Osoby, u których ją zdiagnozowano, powinny być szczególnie ostrożne.

Szczepionka Pfizera została powiązana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zakrzepowej plamicy małopłytkowej (TTP), rzadkiej choroby krwi – informują izraelscy naukowcy. TTP to choroba autoimmunologiczna, która powoduje powstawanie zakrzepów krwi w różnych narządach ciała. Według izraelskiego Narodowego Instytutu Zdrowia te skrzepy mogą ograniczać lub blokować przepływ bogatej w tlen krwi do kluczowych narządów, takich jak mózg, nerki oraz serce i powodować bardzo poważne problemy zdrowotne.

Jak podaje „Jerusalem Post” naukowcy z Instytutu Hematologii w Shamir Medical Center powiedzieli, że zostali ostrzeżeni o problemie po nagłym wzroście TTP w kraju – cztery przypadki wykryte w ciągu jednego miesiąca w porównaniu do dwóch lub trzech przypadków rocznie. Zespół medyczny oznajmił, że znalazł „chronologiczny związek” między szczepieniem, a wystąpieniem objawów choroby. Chodzi o nowych pacjentów, jak i pacjentów, u których choroba zaostrzyła się po długim okresie remisji.

REKLAMA

W wyniku badań, zespół medyczny, kierowany przez dr Mayę Koren-Michowitz, kierownik Pracowni Hematologii i Hemato-Onkologii Transplantacyjnej, zalecił, aby osoby, które przeszły TTP, były szczepione tylko za specjalną zgodą lekarza i jeśli zaszczepią się, aby poddać je kontrolnej ocenie klinicznej.

„Lekarze i pacjenci muszą być wyczuleni na objawy kliniczne: osłabienie, zmęczenie, zaburzenia neurologiczne, krwotok i ból w klatce piersiowej” – oznajmił zespół w komunikacie.

Wezwano również „zdrowych ludzi”, którzy są zaszczepieni, aby zachowali czujność i natychmiast zwrócili się o pomoc medyczną, jeśli pojawią się u nich niepokojace objawy. Wczesna diagnoza i nowoczesne metody leczenia zwiększyły przeżywalność pacjentów z TTP z 10% w przeszłości do 80% obecnie.

REKLAMA