Koniec TVN24? Stacja wciąż bez koncesji, a KRRiT bada fuzję Amerykanów

Siedziba TVN, ul. Wiertnicza w Warszawie.
Siedziba TVN, ul. Wiertnicza w Warszawie. (Zdj. PAP/Jacek Turczyk)
Fuzja amerykańskich koncernów Warner Media i Discovery trafiła pod lupę KRRiT. Czy TVN 24 zostanie bez koncesji?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie przedłużyła koncesji dla TVN 24. Tym razem KRRiT ma jednak nowe usprawiedliwienia – to fuzja amerykańskich koncernów.

Chodzi o fuzję Warner Media i Discovery (właściciel TVN). Według Rady mogło dojść do naruszenia polskiego prawa.

Rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska poinformowała, że nadawca otrzymał już pytanie o fuzję światowych koncernów. Jednak szczegółów sprawy KRRiT komentować nie chce.

Według ustaleń portalu Wirtualne Media KRRiT uważa, że mogło dojść do naruszenia art. 35 ustawy o radiofonii i telewizji. Stanowi on, że koncesja może być udzielona osobie fizycznej, posiadającej obywatelstwo polskie i stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobie prawnej lub osobowej spółce handlowej, które mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

„Przykro mi, ale w trakcie trwania postępowania KRRiT nie komentuje sprawy. Mogę jedynie zwrócić uwagę, że sama fuzja nie jest jeszcze aktem dokonanym” – ucięła Brykczyńska.

Fuzja amerykańskich gigantów ma zostać sfinalizowana w II połowie 2022 roku. Natomiast koncesja dla TVN 24 kończy się pod koniec września 2021 roku.
Ponieważ właściciele TVN to spółki amerykańskie, to nałożone są na nie ograniczenia, które nie dotyczą podmiotów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Chodzi m.in. o limit 49 proc. kapitału zagranicznego.

Jeśli Amerykanie nie otrzymają koncesji w Polsce pozostaje im przenieść się do kraju ościennego, gdzie takich ograniczeń nie ma – np. do Czech.

Źródło: Wirtualne Media

6 KOMENTARZE

Comments are closed.