Wakacje 2021. Nie ma takiego podróżowania. Pojedziesz bez testów i szprycy, wrócisz na kwarantannę

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłasza kolejne przedłużenie lockdownu. Foto: PAP/Leszek Szymański
Minister Zdrowia Adam Niedzielski Foto: PAP/Leszek Szymański
Nasi rządzący przygotowali przykrą niespodziankę dla Polaków, którzy wybrali się na wakacje poza strefę Schengen. Wraca kwarantanna, z której nie będzie zwalniał nawet test na Covid wykonany w ciągu 48 godzin – test będzie można wykonać dopiero po 7 dniach.

Nowe obostrzenia dla wracających z wakacji. Przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego zwolnieni będą z 10-dniowej kwarantanny tylko, jeśli zostali w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu w UE, albo okażą po 7 dniach od przekroczenia granicy ujemny wynik testu.

Nowe przepisy wchodzą w życie od północy ze środy na czwartek. Wtedy właśnie zmienia się zasada zwolnienia z 10-dniowej kwarantanny granicznej.

Obywatele spoza Schengen i EOG do tej pory mogli być z niej zwolnieni na podstawie negatywnego testu wykonanego po wjedzie do Polski w ciągu 48 godzin, licząc od momentu przekroczenia granicy.

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska wyjaśnił pokrótce, że to dlatego, iż za granicą pojawia się więcej zakażeń nowymi wariantami koronawirusa.

– W związku z tym, że te nowe warianty mają zdecydowanie większą szybkość rozprzestrzeniania się w środowisku, zdecydowaliśmy się podjąć prewencyjne działania, które polegają na tym, że przywracamy kwarantannę dla osób wracających z zagranicy – poinformował Kraska.

Pytany o polskich kibiców, którzy wyjechali do Rosji na mecz Polska-Szwecja, odparł, że jest ich około 1500. – To są bardzo rozsądni ludzie i na pewno są wszyscy zaszczepieni – dodał Kraska.

Możliwy powrót obostrzeń

PiS-owscy politycy już teraz straszą powrotem restrykcji – mimo, iż nie zdążyli jeszcze nawet zdjąć wszystkich ograniczeń z poprzedniego lockdownu.

– Jeśli zaatakuje wirus Delta, mogą wrócić obostrzenia – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zapowiedział, że wszystko będzie zależało od tego, czy Polacy będą się szczepić.

– Trzeba też patrzeć na strukturę szczepień – u nas podano najwięcej szczepionek Pfizera, a to właśnie ten preparat w badaniach wykazuje największą skuteczność wobec wariantu Delta – powiedział.

Wakacje 2021. Do tych państw można podróżować bez testów i szczepień. Niestety – część jest poza Schengen, a to oznacza kwarantannę w Polsce

Coraz więcej państw Europy łagodzi warunki wjazdu dla turystów z Polski. Bez testu, świadectwa sczepień i kwarantanny można wybrać się m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Albanii czy na Cypr. Dodatkowych testów nie wymaga również np. Czarnogóra czy Macedonia Północna.

Niestety, w przypadku kilku państw m.in.  Albanii, Czarnogóry czy Macedonii Północnej – po powrocie niezaszczepionych urlopowiczów czeka kwarantanna, bo państwa te nie należą do strefy Schengen.

Co z innymi krajami? Nie da się ukryć, że rozporządzenie jest nieprecyzyjnie napisane i wiele zależy od interpretacji czytającego, która może być różna. Ostatecznie krajami strefy Schengen nie są np. Chorwacja, Rumunia, Bułgaria czy Cypr, które są jednak krajami członkowskimi EOG (Chorwacja ma w EOG członkostwo prowizoryczne). Na razie stawiamy więc przy tych krajach znak zapytania i czekamy na ostateczną interpretację tych zapisów” – czytamy na fly4free.pl.

Więcej o miejscach, do których można pojechać bez testu i szczepionki pisaliśmy tutaj:

Wakacje 2021. Jak podróżować po Europie? Do tych krajów wjedziesz bez szprycy i patyka w nosie, a w tych potrzebne są zaświadczenia

Źródło: PAP, Polsat News, NCzas, fly4free.pl

26 KOMENTARZE

 1. Chorwacja i Bułgaria TEŻ są poza Schengen. Tak że ten, nie ma takiego draństwwa które rezim w Warszawie nie zrobiłby Polakom w służbie bigpharmy.
  A jak doda się do tego dzisiejszą informację, że Kaczyński planuje wprowadzenia PRZYMUSU poddawania Polaków eksperymentowi medycznemu, to chyba pora…

 2. Ludzie będą mniej jeździć to i więcej kasy zostanie w kraju.
  To jedyny plus.
  Reszta to głupota – bez względu na to co władza robi bądź nie robi nowe warianty i tak będą i u nas.

 3. Bezprawne. W takiej sytuacji każdy powinien wnieść sprawę do sądu skarb państwa będzie bulić. Im więcej większa będzie skala pozwów, tym większa szkodliwość przestępczych działań. Będzie przyczynek do postawienia winnych naruszeń prawa przed sądem i (oby) sprawiedliwego osądzenia.

  • dlatego nie rozumiem czemu nie robią tego działacze partii wolnościowych
   mają kasę i prawników
   zwykłego obywatela nie stać na walkę z terroryzmem państwowym raz ze względu na środki
   a dwa gdyż zrujnuje to życie rodzinne i zawodowe

 4. Mamy już przedsmak tego co będzie jesienią. Wprowadzą całkowity zakaz wychodzenia z domów dla niewyszczepionych. Będą przymuszać do ukłuć. Jesienią pojawi się tzw. dziki wirus i wyszczepieni będą zaliczali zg. w postaci szoku cytokinowego, Może nawet 35do 50% ukłutych

 5. A Żydzi mówią że po pfajzerze najwięcej jest zakarzen deltą ktoś tu kłamie albo przekaz dnia nie totarl jeszcze z telawiwu

 6. I co to ma innego na celu niż segregacja i uprzykrzenie życia niezaszczepionym? Innego wytłumaczenia nie ma, skoro zaszczepieni też mogą się zarażać o zarażać innych.

 7. Kwarantanna z rozporządzenia jest nielegalna, co potwierdzaja wyroki sądów, a Sanepid utracił prawo do nakładania mandatów. Jesteś wolnym człowiekiem, olej PiSr…, nielegalne rozporządzenia :)

 8. Jeśli ktoś będzie przekraczał granicę lądową, to skąd będą wiedzieli czy był we Włoszech, Chorwacji czy Albanii?

    • To wszystko proste jest. Ludzie nie wiedzą, że jak masz jakąś kartę np. z Biedronki, to wyśledzą każdego jak się porusza. Byłem świadkiem jak policja aresztowała kobietę w Biedronce przy kasie. Była poszukiwana i nie wpadła na to, że takie karty załatwią każdego. Przemieszczała się linią południową ze zachodu na wschód Polski. Wytypowali sklepy i czekali na sygnał. No i gdzie to RODO? Pic na wodę. Nie ma nic tajnego w tym państwie. Każdy jest na widelcu.

 9. Nie dajcie sie zastraszyc. Poki co, przy calym zadeciu i propagandzie, udalo im sie w pelni „wyszczepic” marne 30% Polakow. Cos kolo miliona po skutkach ubocznych u siebie i znajomych nie poszlo na 2 dawke. Czyli wychodzi 2 rozsadnych na 1 otumanionego. Mamy przewage, rodziny i przyjaciol ;) A w Izraelu (cos 60% kuju), UK (50% kuju) najwiecej powiklan i masa zarazen mitycznymi wariantami.

 10. Czy oni się doktoryzują z nazywania tych wymyślonych odmian? Kiedyś się mówiło „nowa mutacja grypy” a teraz to musi mieć swoją nazwę, bo poważniej wygląda. A przecież grypa mutuje co roku i ten grypopodobny covid też będzie mutował, a jego śmiertelność będzie nadal na poziomie 0,03% zakażonych. To oczywiście nie przeszkodzi władcom tego świata zamykać gospodarki na kolejne lockdowny, aż wszyscy zostaną na garnuszku bankierów (za pośrednictwem usłużnych rządów).

 11. Wirus jest wyłącznie pretekstem do wzięcia za pysk opornych społeczności, innym pretekstem są prowokowane i planowane, opłacone, najazdy imigrantów.
  To identyczne działania nakierowane na złamanie oporu, władza musi mieć kim rządzić, spokój cmentarny do którego zmierzały zachodnie społeczeństwa nie jest władzom potrzebny.
  To jest wojna, po działaniach wojennych przyrost naturalny rośnie, i o to chodzi.

 12. Konfederacjo, czas na otwarte zapytanie rządu o podstawy NAUKOWE tych obostrzeń: nieszczepiony i szczepiony tak samo przenoszą zakażenie, a szczepionego kwarantanna go nie dotyczy. To szamaństwo, więc rozporządzenia łatwo zrównać z ziemią. Niech Horban, Gut, czy Simon udowodnią, że Ziemia jest środkiem wszechświata… Będą z tym niezłe jaja i przy okazji wyjdzie cała hucpa. Ruszcie doopy.

 13. Rząd kłamie w żywe oczy, wystarczy prześledzić dane statystyczne UK. Tak zwany wariant delta dotyka w większej ilości ludzi zaszczepionych, w szpitalach w ciężkim stanie są głównie ludzie zaszczepieni, również zgonów jest więcej wśród ludzi zaszczepionych na C-19.

 14. Sramy na wasze obostrzenia i szczepionki p..do niedzielska. pozdrowienia z Chorwacji bez segregacji sanitarnej

 15. Kluczem do zakończenia fałszywej pandemii jest zakończenie testowania zdrowych ludzi,
  Testy są fałszywie pozytywne, szczególnie gdy zastosuje się ponad 25 cykli namnażania.

Comments are closed.