Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłasza kolejne przedłużenie lockdownu. Foto: PAP/Leszek Szymański
Minister Zdrowia Adam Niedzielski Foto: PAP/Leszek Szymański
REKLAMA
Nasi rządzący przygotowali przykrą niespodziankę dla Polaków, którzy wybrali się na wakacje poza strefę Schengen. Wraca kwarantanna, z której nie będzie zwalniał nawet test na Covid wykonany w ciągu 48 godzin – test będzie można wykonać dopiero po 7 dniach.

Nowe obostrzenia dla wracających z wakacji. Przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego zwolnieni będą z 10-dniowej kwarantanny tylko, jeśli zostali w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu w UE, albo okażą po 7 dniach od przekroczenia granicy ujemny wynik testu.

Nowe przepisy wchodzą w życie od północy ze środy na czwartek. Wtedy właśnie zmienia się zasada zwolnienia z 10-dniowej kwarantanny granicznej.

REKLAMA

Obywatele spoza Schengen i EOG do tej pory mogli być z niej zwolnieni na podstawie negatywnego testu wykonanego po wjedzie do Polski w ciągu 48 godzin, licząc od momentu przekroczenia granicy.

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska wyjaśnił pokrótce, że to dlatego, iż za granicą pojawia się więcej zakażeń nowymi wariantami koronawirusa.

– W związku z tym, że te nowe warianty mają zdecydowanie większą szybkość rozprzestrzeniania się w środowisku, zdecydowaliśmy się podjąć prewencyjne działania, które polegają na tym, że przywracamy kwarantannę dla osób wracających z zagranicy – poinformował Kraska.

Pytany o polskich kibiców, którzy wyjechali do Rosji na mecz Polska-Szwecja, odparł, że jest ich około 1500. – To są bardzo rozsądni ludzie i na pewno są wszyscy zaszczepieni – dodał Kraska.

Możliwy powrót obostrzeń

PiS-owscy politycy już teraz straszą powrotem restrykcji – mimo, iż nie zdążyli jeszcze nawet zdjąć wszystkich ograniczeń z poprzedniego lockdownu.

– Jeśli zaatakuje wirus Delta, mogą wrócić obostrzenia – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zapowiedział, że wszystko będzie zależało od tego, czy Polacy będą się szczepić.

– Trzeba też patrzeć na strukturę szczepień – u nas podano najwięcej szczepionek Pfizera, a to właśnie ten preparat w badaniach wykazuje największą skuteczność wobec wariantu Delta – powiedział.

Wakacje 2021. Do tych państw można podróżować bez testów i szczepień. Niestety – część jest poza Schengen, a to oznacza kwarantannę w Polsce

Coraz więcej państw Europy łagodzi warunki wjazdu dla turystów z Polski. Bez testu, świadectwa sczepień i kwarantanny można wybrać się m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Albanii czy na Cypr. Dodatkowych testów nie wymaga również np. Czarnogóra czy Macedonia Północna.

Niestety, w przypadku kilku państw m.in.  Albanii, Czarnogóry czy Macedonii Północnej – po powrocie niezaszczepionych urlopowiczów czeka kwarantanna, bo państwa te nie należą do strefy Schengen.

Co z innymi krajami? Nie da się ukryć, że rozporządzenie jest nieprecyzyjnie napisane i wiele zależy od interpretacji czytającego, która może być różna. Ostatecznie krajami strefy Schengen nie są np. Chorwacja, Rumunia, Bułgaria czy Cypr, które są jednak krajami członkowskimi EOG (Chorwacja ma w EOG członkostwo prowizoryczne). Na razie stawiamy więc przy tych krajach znak zapytania i czekamy na ostateczną interpretację tych zapisów” – czytamy na fly4free.pl.

Więcej o miejscach, do których można pojechać bez testu i szczepionki pisaliśmy tutaj:

Wakacje 2021. Jak podróżować po Europie? Do tych krajów wjedziesz bez szprycy i patyka w nosie, a w tych potrzebne są zaświadczenia

Źródło: PAP, Polsat News, NCzas, fly4free.pl

REKLAMA