Amerykański ekspert za dobrowolnością przyjmowania szczepionek na Covid, bo są eksperymentem [VIDEO]

REKLAMA

W programie „Tucker Carlson Tonight” w amerykańskiej TV Fox News pojawił się dr Rober Malone. Przypisuje mu się wynalezienie szczepionek mRNA, szczepionek DNA oraz technologii transfekcji lipidowej. Ma na koncie 10 patentów dotyczących technologii mRNA, jest autorem wielu publikacji na ten temat.

Był profesorem uniwersyteckim, później założył firmę analityczną RM Malone, zajmującą się m.in. analizami ryzyka w dziedzinie biotechnologii. Brał udział w opracowywaniu, projektowaniu i nadzorowaniu około czterdziestu badań klinicznych fazy I i dwudziestu badań klinicznych fazy II, a także pięciu badań klinicznych fazy III szczepionek. Jego specjalności to wirusologia, immunologia, biologia molekularna.

Wywiad z nim w Fox News i twierdzenie, że ​​decyzje o przyjmowaniu szczepionek powinno się pozostawić ludziom, bo są to ciągle szczepionki eksperymentalne, wywołał spore echa. Agencja Reutersa zajęła się np. tropieniem jego twierdzeń o cytotoksyczności białka w szczepionce mRNA. Zdania naukowców okazały się tu podzielone. YouToube z kolei usunął jego film, w którym omawia zagrożenia związane ze szczepieniami.

REKLAMA

W programie Carlsona dr Malone mówi m.in. o trudności skalkulowania ryzyka bez wystarczającej ilości danych i o tym, że nie ma zasadności szczepienia np. grup niskiego ryzyka. Jego zdaniem w przypadku szczepionek nie stosuje się merytorycznej analizy korzyści i ryzyka.

Oskarża też władze o brak transparentności przekazu dotyczącego szczepień. Przypomniał, że szczepionki nie są formalnie zatwierdzone, ale są podawane i funkcjonują na podstawie zezwolenia na ich użycie w „nagłych sytuacjach”. Malone stwierdza, że „istnieje ryzyko, a tymczasem nie mamy dostępu do danych, które w dodatku nie zostały zebrane wystarczająco rygorystycznie”.

Według dra Malone stosunek ryzyka do korzyści dla osób w wieku 18 lat i młodszych nie uzasadnia potrzeby ich szczepienia. Na kilku uczelniach amerykańskich (Indiana University w Bloomington i University of Maryland) studenci złożyli zresztą pozwy o zmuszanie ich do szczepień.

REKLAMA