Brazylijski wymiar sprawiedliwości walczy z prezydentem Bolsonaro

Jair Bolsonaro. / Dostawca: PAP/EPA.
Jair Bolsonaro. / Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA
Trzecia władza wchodzi coraz śmielej w konflikty z władzami ustawodawczymi i wykonawczymi. Dotyczy to całego świata, a coraz bardziej „postępowe” sądy uzurpują sobie prawo narzucania swojej woli zwłaszcza prawicowym politykom.

W Brazylii prezydent Jair Bolsonaro, zwany „Trumpem tropików” jest solą w oku świata progresywizmu. Teraz sędzia Sądu Najwyższego Brazylii (STF) unieważnił dwa nowe postępowania dotyczące korupcji i wszczęte przeciwko Luizowi Inacio Luli da Silvie przez byłego już sędziego Sergio Moro.

Socjalista i b. prezydent Lula, który został wypuszczony z więzienia po 19 miesiącach odsiadki, dzięki kruczkom prawnym. Jest nadzieją lewicy na pokonanie Bolsonaro w następnych wyborach. Teraz SN unieważnił wszystkie dowody zebrane przez sędziego Sergio Moro i zresetował postępowanie przeciw Luli do zera.

REKLAMA

Decyzja ta wyklucza możliwość stosunkowo szybkiego skazania lewaka w drugiej instancji i umożliwia mu kandydowanie w wyborach prezydenckich w listopadzie 2022 roku. Prawo prawem, a sprawiedliwość musi być po ich stronie?

Lula został skazany przez sędziego Sergio Moro w 2017 roku na 9,5 roku więzienia za korupcję i przyjmowanie korzyści od firmy budowlanej, której miał umożliwić kontrakty z państwową grupą naftową Petrobas. Sąd apelacyjny wyrok zatwierdził i nawet zaostrzył. Lula nie wystartował przez to w wyborach w 2018 roku. Został wypuszczony z więzienia w listopadzie 2019 roku, chociaż nie został uniewinniony. Poszło o jego prawo do złożenia kolejnej apelacji.

Teraz procedura zostaje cofnięta. Było to możliwe, dzięki temu, że SN orzekłw marcu „stronniczość” sędziego Moro i wykluczył go ze sprawy. „Stronniczość” polegała na tym, że został później mianowany ministrem sprawiedliwości.

Sędzia Mendes rozszerzył „zerowanie” przestęstw Luli także na sprawy korupcyjne dotyczące afery w Atibaia (stan Sao Paulo) i zakupu ziemi przez Instytut Luli. Sądy stanowe unieważniły kilka innych postępowań wobec lewicowego polityka, ale te trzy były nadal prowadzone i groziły mu powrotem za kratki. Ignacio Lula to ikona latynoamerykańskiej lewicy…

Źródło: AFP

REKLAMA