Czesi walczą ze skutkami nawałnic. Polska gotowa wysłać strażaków na pomoc

Tornado zdewastowało miejscowość Mikulcice i kilka innych na Morawach w Czechach.
Tornado zdewastowało miejscowość Mikulcice i kilka innych na Morawach w Czechach. (Fot. PAP/CTK)
Śląska straż pożarna postawiła w stan gotowości 19 zastępów – w sumie ponad 60 strażaków – mogących w każdej chwili wyjechać do Czech i pomóc walce ze skutkami trąby powietrznej, która wyrządziła potężne szkody w tym kraju.

Strażacy, którzy czekają na ostateczną decyzję zwierzchników, zgromadzili się w punkcie koncentracji w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr w Katowicach-Szopienicach.

Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach brygadier Wojciech Rapka wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami, że postawienie w stan gotowości oznacza odebranie dyspozycji z nadrzędnej jednostki, w tym przypadku Komendy Głównej PSP. Komendant główny określił, jakich zasobów oczekuje do realizacji zadań ratowniczych.

„Siły zostały zaalarmowane i w ciągu dwóch godzin z całego województwa 19 zastępów przybyło do Katowic. Tutaj jest miejsce koncentracji, gdzie robimy krótką odprawę, odliczamy poszczególne osoby, wypełniamy stosowne dokumenty i jesteśmy w zasadzie gotowi do wyjazdu” – zapewnił.

Jak dodał Rapka, strażacy, którzy są gotowi pomóc Czechom mają do dyspozycji sprzęt ratowniczy, główne do usuwania skutków anomalii pogodowych – jak powalone drzewa i uszkodzone dachy, a także ciężki sprzęt budowlany, a przede wszystkim jednak sprzęt służący zabezpieczeniu dachów.

W skład specjalnej kompanii, która może wyjechać do Czech wchodzą m.in. strażacy z Katowic, Zabrza, Cieszyna, Bielska-Białej, Pszczyny, Tychów i Mysłowic, którzy są przygotowani m.in. na pomoc w udrożnianiu szlaków komunikacyjnych i zabezpieczaniu uszkodzonych domów.

Jak zaznaczył zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg Mirosław Synowiec, strażacy czekają na ustalenia na poziomie ministerialnym ze stroną czeską.

„Czekamy na dyspozycje z Warszawy, czy ten wyjazd będzie miał miejsce” – powiedział.

Nawałnice w Czechach. Polscy strażacy postawieni w stan gotowości

Jak opisywał, 62 strażaków, którzy zostali postawieni w stan gotowości, są wyposażeni m.in. w pilarki do drewna, stali i betonu, gwoździarki i plandeki do zabezpieczania uszkodzonych dachów.

„Jesteśmy też zabezpieczeni w pluton logistyczny – mamy dwa kontenery kwaterunkowe, dwa sanitarne, własny zapas paliwa i racje żywnościowe dla ratowników” – dodał Synowiec.

W czwartek nad położonymi w pobliżu granicy ze Słowacją regionami Brzecławia i Hodonina przeszły gwałtowne burze i tornado – poinformowali czescy ratownicy. Trzy osoby zginęły. Ekipy ratunkowe przeszukują ruiny zawalonych domów.

Około 75 tys. odbiorców nie ma prądu. Bardzo silny wiatr pozrywał dachy, połamał drzewa i poniszczył samochody. Na miejsce skierowano ponad 100 jednostek straży pożarnej. Czeskie służby ratunkowe wsparły ekipy z Austrii i Słowacji.

Tornado zmiotło połowę wsi. Trzy osoby nie żyją [VIDEO]

5 KOMENTARZE

  1. Oni na nas plują i próbują wyłudzić miliony euro , a rząd piSS7ydowski w cztery litery wchodzi… w czym oni nam kiedykolwiek pomogli ,bo jakoś ciężko przypomnieć , niechaj Nazistowskie-Niemcy im pomagają , tak jak w kłamliwej propagandzie na temat wód gruntowych!!!!

  2. Pis podlizuje się masońskim Czechom, którzy chcą od nas wyłudzić pieniądze
    podobno wody im ubyło to teraz mają :)
    USraelowi który zbudowali masoni z Europy, mordowali Indian …

Comments are closed.