Holocaust Indian. Kolejny masowy grób dzieci znaleziony w Kanadzie

Premier Kanady Justin Trudeau fot. PAP/EPA/Adrian Wyld
Premier Kanady Justin Trudeau fot. PAP/EPA/Adrian Wyld
REKLAMA
Aż 300 ciał dzieci odnaleziono w kolejnym masowym grobie na terenie byłej szkoły z internatem. Skala anihilacji Indian w Kanadzie poraża.

W maju w byłej szkole Kamloops Indian Residential School w Kolumbii Brytyjskiej odnaleziono masowy grób ze szczątkami 215 dzieci. Po szoku jakie wywołało to odkrycie ruszyły badania na terenach innych „szkół rezydencjalnych” w Kanadzie.

Przypuszczenia okazały się niestety słuszne. Na terenie byłej szkoły z internatem w Marieval odkryto kolejny masowy grób dzieci.

REKLAMA

Tym razem odnaleziono szczątki aż 300 dzieci. Obecnie to największy masowe miejsce pochówku dzieci rdzennej ludności Kanady.

Szkoła do przymusowej asymilacji rdzennej ludności w Marieval działała od 1899 do 1997 roku. O sprawie poinformowała społeczność Cowessess, która przekazała, że dokonała „przerażającego i szokującego odkrycia setek nieoznakowanych grobów” podczas wykopalisk.

Federacja Suwerennych Ludów Tubylczych z prowincji Saskatchewan, występująca w imieniu 74 tamtejszych rdzennych grup, potwierdziła, że jest to największe tego typu miejsce pochówku.

Szkoły rezydencjalne, czyli szkoły z internatem zarówno w Kanadzie, jak i w USA istniały od końca XIX wieku. Ich oficjalnym celem była asymilacja i integracja całych pokoleń Indian do społeczeństwa zdominowanego przez potomków białych kolonizatorów.

Mottem założyciela najsłynniejszej z szkół rezydencjalnej, Szkoły Zawodowej dla Indian w Carlisle w Pensylwanii (zał. 1879 roku), kapitana Richarda Henry’ego Pratta, było „zabij Indianina – ocal człowieka”.

W szkołach wykorzeniano w dzieciach wszelkie elementy rodzimych kultur i zabraniano używania tubylczych języków. Często dochodziło do gwałtów i przemocy. Wiele dzieci nie przeżywało „ubogacania kulturowego” w wykonaniu białych.

Szkoły często nie odnotowywały przyczyn śmierci dzieci. Ciał nie odsyłano do rodzin, aby ograniczyć wydatki placówek.

Źródło: AFP

REKLAMA