UEFA robi rewolucję w europejskich pucharach. Ta zmiana może całkowicie odmienić taktykę w dwumeczach

UEFAznosi przepis o podwójnym liczeniu bramek zdobytych na wyjeździe
Robert Lewandowski i Bayern, zwycięzcy Ligi Mistrzów. Zdjęcie: EPA/Miguel A. Lopes / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) od sezonu 2021/22 we wszystkich rozgrywkach pucharowych znosi zasadę o liczonym podwójnie golu zdobytym na wyjeździe – zdecydował w czwartek Komitet Wykonawczy tej organizacji.

Takie rozwiązanie zalecała władzom UEFA komisja ds. rozgrywek klubowych.

Zasada o podwójnej wartości gola strzelonego na wyjeździe została wprowadzona w 1965 roku. Obowiązywała dotychczas w Lidze Mistrzów i Lidze Europy, a polegała na tym, że przy równej liczbie punktów i bramek po dwóch spotkaniach wyżej był klasyfikowany lub awansował do następnej rundy zespół, który zdobył więcej bramek na wyjeździe.

Teraz przy wynikach np. 0:0 i 2:2 oraz 1:3 i 3:1 sędzia zarządzi dogrywkę dwa razy po 15 minut i ewentualnie serię rzutów karnych. Nie ma więc wątpliwości, że zwiększy się liczba dogrywek.

Dotychczasowe przepisy miały pewien sens wczasach, gdy podróż do rywala na mecz wiązała się dużymi niedogodnościami. Podróż była męcząca  miała wpływ na dyspozycję piłkarzy.

Już od jakiegoś czasu pojawiały się krytyczne głosy wielu prominentnych działaczy UEFA, m.in. dlatego, że w okresie pandemii COVID-19 sporo spotkań odbywało się na neutralnym gruncie bądź bez udziału publiczności.

W Polsce zasada ta obowiązywała w rozgrywkach pucharowych, ale w obecnym formacie PP o awansie do kolejnej rundy decyduje jeden mecz.