ZACZĘŁO SIĘ! Ambasada Izraela bezczelnie przypomina o „zwrocie” mienia bezspadkowego

Izrael, Polska, zrujnowana Warszawa Źródło: Pixabay, Canva, prt sc
Izrael, Polska, zrujnowana Warszawa Źródło: Pixabay, Canva, prt sc "Miasto Ruin, collage (praca własna)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Ambasada Izraela w Polsce, w oświadczeniu wydanym po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, zdaje się karcić Polaków za to, że nie wypłacili Izraelowi jeszcze „rekompensaty” za mienie bezspadkowe.

Chodzi o uchwaloną w czwartek wieczorem nowelizację Kpa, zgodnie z którą m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W głosowaniu w Sejmie nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu.

Niedługo po uchwaleniu ustawy Ambasada Izraela w Polsce opublikowała na Twitterze oświadczenie.

– Zachowanie pamięci o Zagładzie i troska o prawa ocalonych z Holokaustu, do których zalicza się kwestia zwrotu mienia żydowskiego zagrabionego podczas Zagłady, są kluczowymi elementami tożsamości i leżą u podstaw istnienia Państwa Izrael. Są one również istotnymi dziedzinami aktywności izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z dumą wypełniamy ten obowiązek, wynikający z wyznawanych przez nas wartości moralnych i powinności historycznej – czytamy.

Dyplomaci stwierdzają, że „deklaracja terezińska, przyjęta w 2009 r., wzywa wszystkie zainteresowane państwa do pracy nad zwrotem mienia żydowskiego zagrabionego w czasie Holokaustu”.

Izrael oczekuje, że strony Deklaracji postępować będą zgodnie z jej zapisami. Odrzucenie przez Polskę realizacji postanowień Deklaracji to poważne i dalece niepokojące działanie. Procedowana obecnie zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego, lub ubieganie się o rekompensatę za nie, ocalonym z Zagłady i ich potomkom oraz społeczności żydowskiej, dla których Polska przez stulecia była domem. To niepojęte – wskazano w oświadczeniu.

– To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami. Z powagą podchodzimy do próby uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom mienia zagrabionego w Europie Żydom przez nazistów i ich kolaborantów. Polska wie, co jest właściwym krokiem w tej sprawie – podkreśliła izraelska ambasada.

Źródło: PAP/NCzas

38 KOMENTARZE

  • „Z powagą podchodzimy do próby uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom” – panie ambasadorze, my też!

   Jest tylko jeden problem – w pojmowaniu kto jest prawowitym właścicielem.
   Otóż my, z cywilizacji łacińskiej, uważamy, że takim właścicielem jest konkretna osoba fizyczna i jej spadkobiercy. Także osoba prawna, ale ta już nie ma spadkobierców.

  • Natomiast wy, z cywilizacji żydowskiej, traktujecie sprawy trybalistycznie i wg was jest nim ktoś, kto należy do waszego plemienia, ale nie musi mieć nawet pokrewnych genów z pierwotnymi właścicielami.
   I dlatego nigdy w tej sprawie się nie dogadamy. A ponieważ te własności leżą na terenach RP, to jej prawu podlegają.
   I proszę to przyjąć raz na zawsze do wiadomości.

  • Zapraszamy więc wszystkich prawowitych potomków właścicieli tych majątków do naszych sądów. Wiem, sprawy ciągną się długo (choć słyszałem, że wobec waszych obywateli dziwnie krótko), ale tak samo nasi obywatele na to narzekają.
   W drodze wyjątku Państwo Polskie może nadać (podarować) jakieś nieruchomości lokalnej społeczności żydowskiej, co się już zdarzyło wielokrotnie, a nawet były przypadki, że ta sama nieruchomości została podarowana dwukrotnie (z podwójną korzyścią).

  • Pieniądze wpłacane na dług bankowy? :). Dygresja: Czyż nie ta sama etna zresztą, mocno zainteresowana? Po dygresji: bank zapisem kreuje i pożycza pieniądze, których nie ma (bo wszak obowiązek posiadania rezerwy obowiązkowej nie jest tu hamulcem). Pozyczkobiorca oddaje, i to duzo więcej, bo ze sporymi odsetkami.

   • Odwrotnie niż przy „bespsdkowym”, który jednak w kilku procentach budzi sprzeciw, a w kilkunastu proc. wątpliwość co do jego „zasadności”, nie budzi przemysł pozyczkowy, sposób udzielania i rozliczania, prawie żadnych sprzeciwów.

 1. Przecież to dotyczy decyzji administracyjnych. Wszystkich. Czyli zabrali bezprawnie i nie chcą oddać. To popieracie? To NCZ!, czy Trybuna Ludu?

 2. Rozpijali chłopów, (za kwaterkę okowity, chłop na kacu za bezcen sprzedawał morgi karczmarzowi żydowi ), rujnowali przez lichwę majątki, służyli okupantom. W Encyklopedii Staropolskiej Glogera opisane jest jak wysługiwali się Szwedom. Żydówki prowadzili burdele. Stąd te majątki.

  • W monografii Leszczyńskiegozabrakło mi Żydów,nie wynika to z tego,że siedzieli zza węgłem. Autor pisze ,że pod koniec XIX w.40 % mieszkańców Warszawy nie była chrzczona , a 90 % handlu i rzemiosła było ich. Chyłkiem tylko i jakby lękliwie wspomina coś o machlojkach z krowami na czym tracili chłopi czy nękaniu robotników przez Izraela Poznańskiego. Czyżby autor lękał się rozwinąć temat czy też to-co nieprawdopodobne-rugowanie tego żywiołu z naszej historii to ukryty antysemityzm.

 3. 30 lat jest wystarczajaco dlugim czasem , zeby ktos upomnial sie o swoja wlasnosc np ukradziona przy pomocy decyzji administracyjnej . Nie rozumiem poslow Konfederacji. Profesor Wolniewicz twierdzil ,ze w cywilizowanych krajach ten okres wynosi 20 lat.

  • TY SOBIE PROF. WOLNIEWICZEM GĘBY NIE WYCIERAJ!! WYLICZYĆ zydom bezczelnym DŁUGI JAKIE ICH CAŁA NACJA MIAŁA przed II wojną swiatową I MA wciąż wobec polskich banków oraz innych polskich instytucji i polskich urzędów i NAKAZAĆ im wypłacić POLSCE należne kwoty z odsetkami, własnie za te ich zmarłe, zaginione, zabite, zamordowane, te które uciekły z Polski, UBeków, SBków, itd.itp., zydowskie osoby! Jak i za tych zyjących winnych zwrotu pieniędzy Polsce.

 4. Dlaczego Konfederacja w większości wstezymała się od głosu lub nie uczestniczyła w głosowaniu? Jedynie 5 posłów zagłosowało za.

 5. Żydowskie żądania odszkodowań wynikają z Talmudu:

  15. (…) Żydom wolno wyrządzić krzywdę nie-Żydowi, złupienie poganina jest rzeczą dozwoloną.
  16. Jeżeli winnica należy do cudzoziemca, zabrać mu winnych gron, jeżeli jest własnością Żyda, nie tykaj jej. Pieniądze nie-Żyda są bezpańskie, wobec czego Żyd ma prawo objąć je w posiadanie. Dobro chrześcijan jest dla Żyda jako majętność porzucona, jak piasek w morzu; pierwszy, który je zajmie, jest jej prawym właścicielem.

 6. Ja tam skłony byłbym do utrzymywania konstruktywnych kontaktów z państwem leżącym w Palestynie dopiero po zwrocie Polsce długów kahałów żydowskich wraz z należnymi odsetkami.
  Owe kontakty powinny się rozpocząć od rachunku za wielowiekowy należny państwu czynsz za pobyt i ochronę.
  Towarzysze zasiedzieli się w gościnie i zapomnieli o zapłacie.

 7. Przez wiele lat wzywano mnie do SB i widziałem tam tylko żydów. Parę lat temu odwiedziłem kilka razy IPN – jako osoba pokrzywdzona – i widziałem tylko żydów tam zatrudnionych. Czułem się jak Szakal w Kilerów dwóch.

  • Znamienna informacja. Znana, ale dobrze przeczytać potwierdzenie. ….PS. Była kiedyś wydana książka chyba „Kto był kim przy okrągłym stole”. Ze zdjęciami. Bez komentarza. To zresztą hiperznane. Spojrzałem kiedyś na zdjęcie redakcyjne, chyba „Opcji na prawo” (w której zresztą bywały lub bywają niezłe teksty)… Hm… mieszane uczucia

  • To gdzieś ci „postmoczarowcy”, czy choćby ci z MSW (nie wiem czy byli z sb) co w latach 80-ch, robili nielegalnie i „niesłużbowo” (tj. poza „robotą”) spis „etniczny” ważnych postaci? Za dużo ich pewnie tam nie było, choś pewnie więcej procentowo niż do 1955 r…… PS. jak czytałem: spis powstał. Zamiast ze spisem „walczyć”, Ż. pono dołożyli do niego iluś Polaków (by spis skompromitować) i tak zaczeli rozpowszechniać.

 8. „zwrot mienia żydowskiego, „uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom mienia zagrabionego w Europie Żydom”. Mienie, któremu – nawet mocno nagiąwszy rzeczywistość, z mocną życzliwością administracji i sądów nadwiślańskich – można jakoś „przypisać właściciela” czy jego „spadkobiercę”, czyli „spadkowe” – jest „zwracane” na potęgę.

  • Niepodpisana „deklaracja terezińska”, nawet przez tych hiperposłusznych „polityków”, mówi o „mieniu bezspadkowym”. Czyli: jawnie w twarz się „mylą”…

 9. Co za bezczelnosc. Syjonisci zwracali uwage na to, ze zydowska buta i bezczelnosc sa praprzyczyna antysemityzmu tak silna, ze doprowadzily do holokaustu zydow – sa zagrozeniem dla samych zydow, ktorzy powinni opuscic inne kraje i wszyscy zyc wylacznie w Izraelu, bo nie potrafia wspolnie zyc z innymi narodami. Taki byl argument syjonistow za sciagnieciem wszystkich zydow do Izraela. Ze zydowska natura zagraza fizycznej egzystencji zydow. Warto sie nad tym zastanowic.

 10. Co za bandycki i złodziejski naród. Przecież w trakcie trwania holokaustu nie istniało nawet państwo Izrael, które teraz bezczelnie domaga się zwrotu majątków po osobach, które formalnie były Polakami.

 11. Rozmawiać w oparciu o uznane normy prawa międzynarodowego, polscy sędziowie przedstawią wykładnię w oparciu o Prawo Rzymskie. Jeżeli antypolonizm zacznie dominować w stosunkach obustr.: skończyć z organizowaniem uroczystych świąt CHANUKI i wyp_dolić cały skład ambasady izraela z terenu RP dając godzinę czasu na opuszczenie Polski. Nawiązać współpracę z państwami na Bliskim Wschodzie, zarówno gospod. jak i polityczną.

 12. Chyba waszym cenzorom nogi się ugięły. Chyba należało zostawić jednak te uroczyste świętowanie CHANUKI? Może też w nich uczestniczycie?

 13. Te krzyki z Izraela w ogóle nie mają sensu. Zachowują się jak psychopaci. Należy ich po prostu zignorować i robić swoje.

Comments are closed.