Holenderscy socjaliści wyhodowali sobie „prawdziwych komunistów”

Marks, Engels, Lenin. Komunizm. Obrazek ilustracyjny.
Marks, Engels, Lenin. Komunizm. Obrazek ilustracyjny.
REKLAMA

Holenderska Partia Socjalistyczna (SP) zrywa z własną młodzieżówką. To rzadki przypadek, ale organizacja o nazwie „Rood” (Czerwoni) tak się zradykalizowała, że przebija już zwykłych komunistów. Właściwie to jednak wróciła do partyjnych „źródeł”.

Rada populistycznej Partii Socjalistycznej (SP) podjęła w ten weekend decyzję o zakończeniu współpracy ze swoją organizacją młodzieżową. Młodzieżówka naciskała, by SP wróciła do komunistycznych korzeni, bo i stamtąd przyszła.

Została założona w październiku 1971 jako partia maoistyczna, pod nazwą Holenderska Partia Komunistyczna Marskistowsko-Leninowska (KPN/ML). W 1972 roku partia zmieniła nazwę na Partię Socjalistyczną, ale była na lewo nawet od KPCh.

REKLAMA

Później ewoluowała. Teraz postanowili się odciąć od „młodych”. Zdecydowana większość szefów lokalnych oddziałów SP zagłosowała w sobotę 26 czerwca za zerwaniem współpracy z „Rood”.

Za opowiedziało się 107 na 128 głosujących członków Rady SP. Jednak dwa ważne oddziały socjalistów, w Amsterdamie i Rotterdamie, nie chciały tego „rozwodu”.

Organizacja młodzieżowa związana była z Partią Socjalistyczną od 2003 r. W ostatnich latach dochodziło między nimi do różnicy zdań.

„Rood” opowiada się za tym, aby SP wróciła do swoich komunistycznych korzeni i „pomogła obalić kapitalizm”. Jednocześnie wielu jej członków działa w Platformie Komunistycznej, co zdaniem władz partii jest nie do pogodzenia z członkostwem w SP.

Rzecznik „Rood” napisał w oświadczeniu przekazanym mediom, że „jest mu przykro” z powodu decyzji macierzystej partii, szczególnie, że obecnie jest „zły czas dla lewicy”. „Rozdrobnienie jest czymś złym, jednak nadal będziemy aktywni, szczególnie na ulicach” – pisze rzecznik młodzieżówki.

Zerwanie współpracy będzie miało konsekwencje finansowe dla młodych socjalistów. Po rozłamie stracą oni prawo do rządowej dotacji. Partia Socjalistyczna dysponuje dziewięcioma mandatami w Tweede Kamer, izbie niższej parlamentu. SP deklaruje poglądy socjalistyczne i eurosceptyczne. Krytycy zarzucają jej populizm i postawy antyimigranckie.

Źródło: PAP

REKLAMA