Premier Kanady Trudeau chce nowych przeprosin od papieża Franciszka

Premier Kanady Justin Trudeau fot. PAP/EPA/Adrian Wyld
Premier Kanady Justin Trudeau fot. PAP/EPA/Adrian Wyld
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Premier Kanady Justin Trudeau przeprosił w piątek 25 czerwca Indian w związku z odkryciem nowych grobów dzieci umieszczanych w XIX wieku w szkołach z internatem, celem ich „cywilizowania”. Nie wykluczył dochodzenia karnego i wezwał do przeprosin także…. papieża.

Justin Trudeau powrócił do „strasznych błędów” Kanady, która prowadziła kontrowersyjną dziś politykę przymusowej asymilacji rdzennej ludności. Po raz drugi w ciągu miesiąca odkryto setki anonimowych grobów, prawdopodobnie w większości dzieci, na obrzeżach szkoły dla indian w zachodniej Kanadzie.

Na fali BLM Justin Trudeau prowadzi proces „pojednania z rdzenną ludnością” i stało się to jednym z priorytetów jego rządu. Badania radarowe cmentarza na terenie dawnej szkoły z internatem zarządzanej przez Kościół katolicki w Marieval zlokalizowały 751 anonimowych grobów.

Obecnie nadmierną śmiertelność w takich internatach nazywa się już „ludobójstwie kulturowym”. Intencje rządu były jednak w XIX wieku inne. Chciano przysposobić plemiona indiańskie do europejskiej cywilizacji, dzieci miały w szkołach zdobywać zawód. Do szkół z internatem skierowano w celu asymilacji w sumie około 150 000 dzieci indiańskich, metyskich i eskimoskich.

Powstało 139 takich szkół, z których część powierzono np. katolickim zakonom. Obecnie twierdzi się, że nadmierna śmiertelność była wynikiem złego traktowania. Sugeruje się też możliwość wykorzystywania seksualnego.

Specjalna komisja śledcza, która napisała we wnioskach o „ludobójstwie kulturowym”, doliczyła się ponad 4000 zgonów na 150 tys. uczniów. Biorąc pod uwagę odsetek śmiertelności dzieci w tamtych czasach, poziom medycyny, nieprzystosowanie indiańskich dzieci do jedzenia i trybu życia w internatach, rzecz nie wydaje się zbyt dziwna.

Rozkopywanie ich grobów po latach i przykładanie współczesnej miary do XIX-wiecznych warunków, pomimo wielu rzeczywistych indywidualnych dramatów, nie jest uzasadnione i ma być być bardziej procesem kultury kultury europejskiej i Kościoła katolickiego (jeden z kilku podmiotów prowadzących takie szkoły), niż rzeczywistym badaniem historii. .

Justin Trudeau przypomniał 25 czerwca, że osobiście poprosił papieża Franciszka, aby przeprosił bezpośrednio rdzenną ludność Kanady. , której dzieci zostały wysłane do tych placówek prowadzonych przez Kościół katolicki w imieniu rządu. Franciszek już i tak wyraził „swój ból” na początku czerwca, ale uznano, że to za mało.

Kościół Katolicki w Kanadzie wykonał teraz nowy gest dobrej woli. Dwa domy zakonne Księzy Oblatów, które zarządzały 48 szkołami, w tym w Kamloops i Marieval, ogłosiły, że umożliwią dostęp do posiadanych dokumentów historycznych „w celu ustalenia prawdy, co się wydarzyło w tych szkołach”.

Źródło: Le Figaro/ AFP

11 KOMENTARZE

 1. Przepraszają indian, murzynów, żydów, papieży i siebie nawzajem.
  Polityka to dzisiaj jedno wielkie przepraszanie za wszystko.
  Niedługo zaczną przepraszać Alkaidę i Talibanów oraz klękać przed nielegalnymi emigrantami, którzy przyjechali na socjal.

  • Daj palec to weźmie całą rękę. Polityka Bergolio już dawno przestała być śmieszna. Jest tragiczna. Tak dla Wiary jak i dla Kościoła. A zachowanie Naszych hierarchów woła o pomstę do Nieba. Amen.

 2. Justin Trudeau wygląda czasami jak sobowtór aktora Matthew McConaughey, znanego jako Rust Cohle, z serialu True Detective 😎
  Kto nie widział, polecam. Mistyczna, dzika Luizjana.

 3. Trudeau niech się dalej zajmuje swoimi sztucznymi brwiami! Debil Trudeau nie wie o tym, ze Indianie co tydzień, w darze swojemu bóstwu, ofiarowali dzieci i młodzież do 18 roku zycia na ofiarę! Zabijali swoje dzieci w ofierze! Paradoksalnie gdyby nie Kościół Katolicki to by ich juz dawno nie było, sami by się wybili! A interesy na nich to robili ale …handlarze niewolnikami, wyzyskiwacze, oszusci, złodzieje, zydzi, którzy to zydzi wieki wczesniej, handlowali Słowianami!!

  • To nie sprawka Indian dzbanie. Elity illuminaci z królową i jej dziadem filipem na czele odbierali Indianom siłą dzieci i umieszczali w katolickich internatach. Jak przyszła im ochota na zabawę, przyjeżdżali do Kanady, wybierali kilkoro dzieci i je maltretowali w niewyobrażalny sposób… ciała teraz są odnajdywane. Są na ten temat dokumenty, filmy i zeznania ocalałych świadków.

   • Typowa wymiana opinii Polaków ty ….i epitet na wstępie. Nic dziwnego ze nas nie szanują nigdzie ! Podłość i pogarda.

 4. jakich papieży kto przeprasza!!!??? coś ci się miesza w tej głowinie! Papieżom to zydokomuchy swiatowe, szwabiska mordercy Polaków, murzyny ogłupione przez lewactwo libertynskie, tudzież inni szubrawcy i złodzieje kazą sie BEZPODSTAWNIE, WBREW PRAWDZIE HISTORYCZNEJ, PRZEPRASZAĆ I PŁACIĆ!! Bergoglio jako papież a w istocie uzurpator, ciągle łazi i całuje okłamujących go ordynarnie zydów po ich brudnych łapskach, muzułmanów po butach….

 5. „Przepraszać” to se może ludzi w autobusie. Niech kanadyjscy politycy oddadzą im swoje majątki, domy i wszystko inne. Jak szaleć, to szaleć – chcieli, to niech mają.

 6. a ja nigdy nie pszepraszam,gdy puszczę bąka-tajniaka w autobusie,przesunę się troszkę dalej od tego miejsca,-i mam świeże powietsze.

Comments are closed.