Rośnie liczba ofiar po przejściu tornada. Cały kraj modli się za osoby dotknięte żywiołem

Tornado zdewastowało miejscowość Mikulcice i kilka innych na Morawach w Czechach.
Tornado zdewastowało miejscowość Mikulcice i kilka innych na Morawach w Czechach. (Fot. PAP/CTK)
W szpitalu w czeskim Brnie zmarła 6 ofiara tornada, które w czwartek przeszło przez południowe Morawy. Media podały, że jest to dwu i pół letnia dziewczynka. Szpital potwierdził jej wiek i odmówił wszelkich komentarzy na jej temat.

Według czeskich mediów dzień wcześniej zmarł dziadek dziewczynki, a matka jest w szpitalu. Tornado uszkodziło na terenie południowych Moraw przy granicy ze Słowacją około 1200 domów. Kilkadziesiąt z nich trzeba będzie wyburzyć.

Burza z gradem i tornado, które osiągnęło prędkość ponad 200 km/h pozrywały dachy domów, powybijały szyby i zniszczyły samochody.

Zdaniem Jana Grolicha, hejtmana (marszałka) regionu południowych Moraw straty związane z majątkiem publicznym wynoszą około 470 milionów euro. Straty mieszkańców są wielokrotnie wyższe. Minister finansów Alena Schillerova zapowiedziała w czeskiej telewizji publicznej, że dotacje na pokrycie szkód będą wypłacane niezależnie od posiadanego ubezpieczenia.

Grolich zaapelował do wszystkich wolontariuszy, którzy zamierzają przyjechać ze wsparciem do poszkodowanej strefy, aby zrezygnowali z wyjazdów. Aktualnie jest ich już w rejonie wystarczająca liczba. Z tego też powodu ostatecznie do Czech nie pojechali polscy strażacy.

Podobny apel dotyczy przesyłek z żywnością. Nie ma jej gdzie składować, a z uwagi na wysokie temperatury czasem musi być wyrzucana.

Za ofiary i osoby dotknięte żywiołem modli się cały kraj. Msze święte odprawiano w niedzielę w zrujnowanych wioskach. W Morawskiej Nowej Wsi mszę odprawiono na dziedzińcu kościoła, który został uszkodzony przez tornado. Według lokalnego proboszcza, pochodzącego z sąsiedniej Słowacji ks. Mariana Kaliny, wierni stoją przed próbą, po której, jeśli ją przejdą szczęśliwie, zbudują w swojej gminie „królestwo boże na ziemi”.

Tornado zmiotło połowę wsi. Trzy osoby nie żyją [VIDEO]

9 KOMENTARZE

  • Raczej nie, Emil Hacha to ich idol, zapewne do spółki z adolfem ale do tego niespecjalnie się przyznają, chociaż na współpracy dobrze wyszli.
   Nawet ZyklonB w ichnim Kolin produkowali na niemieckie zamówienia.
   Nie ma takiego rodzaju przemysłu czeskiego który nie pracował by dla niemców.

  • Debil. Mało powiedziane. Durny ćwok. Przepraszam wszystkich ćwoków i sqrwy..ów, ale słów brakuje, gdy w necie pojawiajà się takie ch..je.

 1. Moglbym zrozumiec modlitwy zapobiegajace tragediom, ale jak teraz po fakcie dokonanym maja komukolwiek pomoc? Ile czasu potrzeba ludziom, by wyszli ze sredniowiecznego zacofania?

 2. jakoś cicho, że to sprawa covida, chyba, że zastanawiają się nad oznaczeniem, jaką literą, z którego alfabetu, i ewentualnie z numerem

Comments are closed.