Biurokracja i Legislacja Plus. Ustawą chcą zapewnić bezpieczeństwo nad wodą. Andrzej Duda podpisał

Ratownik wodny.
Ratownik wodny - zdj. ilustracyjne. (Fot. PAP)
REKLAMA
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, która doprecyzowuje definicję ratownika wodnego.

Znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych autorstwa MSWiA precyzuje, że ratownik wodny ma co najmniej jedną z tzw. innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym.

Takie przydatne kwalifikacje oraz wykaz dokumentów, które potwierdzają ich posiadanie, w drodze rozporządzenia określi minister spraw wewnętrznych i administracji.

REKLAMA

Jak wyjaśniono w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) do projektu tej ustawy, w dotychczasowych przepisach brakowało jednoznacznego określenia definicji ratownika wodnego, gdyż nie wskazano w nich, ile innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym powinien posiadać.

W ustawie ustanowiono m.in., że kwalifikacje te muszą być też przydatne do działań ratowniczych, takich jak poszukiwanie osób zaginionych nad wodą, przyjęcie zgłoszenia o wypadku lub zagrożeniu czy ewakuacja osób z miejsca stanowiącego zagrożenie.

Według ustanowionej definicji, ratownikiem wodnym może być osoba, która:

  • posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego i technik pływackich,
  • posiada co najmniej jedną z innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym,
  • spełnia wymagania określone w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu, ratownika medycznego realizujących doskonalenie zawodowe lub ratownika,
  • jest zatrudniona, a także pełni służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub jest członkiem takiego podmiotu.

W ustawie przesądzono też, że lekarz systemu PRM, pielęgniarka systemu PRM i ratownik medyczny, którzy realizują doskonalenie zawodowe, spełniają zarazem wymaganie posiadania innej kwalifikacji.

Sejm uchwalił nowelę 20 maja, a Senat nie wniósł do niej poprawek. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał ją w piątek.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 października br.

REKLAMA