Austriacka policja przed domem w Kitzbuehel, gdzie doszło do zbrodni. Zdjęcie: Prn Scr. Twitter/Tg2
Austriacka policja Zdjęcie: Prn Scr. Twitter/Tg2

Zamordowanie przez dwóch młodych imigrantów pochodzących z Afganistanu 13-letniej dziewczynki w wiedeńskiej dzielnicy Donaustadt wywołało w Austrii debatę na temat przestępców ubiegających się o azyl. Kanclerz Austrii zapewnia, że „nie dojdzie do złagodzenia przepisów azylowych”.

Przed zamordowaniem dziewczynka została odurzona narkotykami. „Policja stwierdziła, że doszło do przestępstwa przeciwko integralności seksualnej dziecka. Podejrzani mają 16 i 18 lat, pochodzą z Afganistanu. Są w areszcie” – pisze w środę dziennik 'Welt”.

18-letni podejrzany przybył do Austrii jako nieletni bez opieki w 2015 roku. Od tego czasu podobno popełnił kilka przestępstw. Austriackie media informują o jedenastu zgłoszeniach na policję, m.in. o handlu narkotykami i groźbach karalnych. Ostatnio podejrzany odbywał karę więzienia, ale został przedterminowo zwolniony.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz powiedział we wtorek po południu, że jest wstrząśnięty tym czynem. Ale jest również „bardzo zły”. – Uważam za niedopuszczalne, że ludzie przychodzą do nas, oświadczają, że szukają ochrony, a następnie popełniają okrutne, barbarzyńskie zbrodnie w Austrii – powiedziała kanclerz.

Michalkiewicz. The Movie

Zapewnił, że dopóki rządzi „nigdy nie dojdzie do wstrzymania deportacji do Afganistanu i złagodzenia przepisów azylowych wobec przestępców ubiegających się o azyl”.

Również liderka socjaldemokratycznej partii SPÖ Pamela Rendi-Wagner powiedziała we wtorek, że 18-letni podejrzany powinien zostać deportowany. Jeśli ktoś popełni przestępstwo, traci prawo do azylu.

Śledztwo w sprawie przebiegu wydarzeń jest w toku. Wątpliwości budzi m. in. to, czy w sprawę byli zamieszani inni sprawcy – oraz to, w jaki sposób ciało dziewczynki zostało przewiezione z mieszkania, w którym miało dojść do przestępstwa, do miejsca, w którym je znaleziono. Ciało ofiary zostało porzucone na trawniku.

„Obaj podejrzani, (…) którzy w weekend w mieszkaniu w Wiedniu-Donaustadt mieli znęcać się nad 13-letnią dziewczynką (…) i ją zabili, nie przyczynili się do tej pory do wyjaśnienia faktów podczas przesłuchań. Jak poinformował rzecznik policji Markus Dittrich, młodszy z mężczyzn do tej pory milczy, starszy zaprzeczył, jakoby miał cokolwiek wspólnego z zabójstwem dziewczynki” – pisze w środę portal Vienna.at. Według portalu 18-latek pochodzący z Afganistanu miał być wcześniej deportowany z Austrii.