Unijni komisarze oburzeni. „Słoweński Trump” powiedział im to w twarz

Premier Słowenii Janez Jansa i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Foto: PAP/EPA
Premier Słowenii Janez Jansa i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Foto: PAP/EPA
Prenumerata NCZ! z prezentem

W czwartek na konferencjach i spotkaniach z okazji objęcia przez Słowenię przewodnictwa w Radzie UE doszło do szeregu spięć między premierem Janezem Jansą a przedstawicielami Komisji Europejskiej. Poszło m.in. o „komunistycznych sędziów”.

Według dziennikarzy relacjonujących inaugurację prezydencji z Lubljany do pierwszego incydentu doszło na spotkaniu roboczym premiera Jansy z unijnymi komisarzami, którzy gremialnie przyjechali do słoweńskiej stolicy.

Odpowiadając na pytania, dlaczego Słowenia zwleka z oddelegowaniem swoich przedstawicieli do Prokuratury Europejskiej (EPPO – European Public Prosecutor’s Office), szef rządu miał wskazywać na liczne problemy w wymiarze sprawiedliwości swojego kraju, zwłaszcza z „komunistycznymi sędziami”. Pokazał uczestnikom spotkania zdjęcia, które miały dokumentować kontakty towarzyskie sędziów z opozycyjnymi politykami partii Socjaldemokraci (SD).

Oburzony wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans (którego macierzysta holenderska Partia Pracy współtworzy jedną frakcję ze słoweńską SD w Parlamencie Europejskim) odmówił pozowania do wspólnego „rodzinnego” zdjęcia.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen w kuluarowych rozmowach miała przekonywać, że „sędziowie mają prawo do biografii” i że należy ich traktować z szacunkiem, nawet jeśli mają inne poglądy polityczne.

Podczas późniejszej wspólnej konferencji prasowej Jansa i von der Leyen (których partie – SDS i CDU – również tworzą jedną frakcję w PE) zachowywali się z widoczną rezerwą wobec siebie.

Szefowa Komisji nie odniosła się wprost do incydentu z „komunistycznymi sędziami”, ale mówiła o potrzebie przestrzegania praworządności i niezależności sędziów.

Premier – nazywany zarówno przez przeciwników jak i zwolenników „słoweńskim Trumpem” – nie pozostał jej dłużny, stwierdzając, że „jeśli ktoś myśli, że UE składająca się z 27 państw członkowskich stanie się w ciągu kilku lat lub dekad tyglem, w którym wszyscy mają takie samo zdanie, to powinien pomyśleć jeszcze raz”.

Źródło: PAP

27 KOMENTARZE

 1. Tez mi porownanie. A dzisiaj prokuratura Stanu NY wziela na grill Organizacje Trampka i teraz beda rozliczac jego wszystkie minione przekrety na wiele milionow dolcow. Mityczna wielkosc tego oszusta zaczyna sie powoli uginac i niedlugo powala go na ryj.

  • Tia jasne, tak samo jak zjebom wyszły wszystkie impeachmenty i wszystkie inne miotania się w klatce, w końcu nie mieli innego wyjścia i musieli sięgnąć po system przetestowany w Wenezueli.

   • Pomyliles pojecia, a tak naprawde to nie masz zadnego. Upadajaca Partia Republikanska znalazla tylko jeden sposob na swoje przetrwanie, czyli chroniac Trumpa i pomniejszajac jego przestepstwa kryminalne, chroni wlasnych dup w ideologicznej walce z calym spoleczenstwem.

    • Panie „pojęciowy” za dużo CNN-u, a to co napisałeś idealnie pasuje do demokratów z tymi ich wszystkimi ideologizmami. Jakoś próbowali wszystkiego, od związku z ruskimi i różnymi komisjami Millera i co udało się cokolwiek? „Upadająca”, że można być tak zindoktrynowany.

  • PiSowi to wychodzi raz lepiej raz gorzej. Z Nowakiem i komunistycznymi sędziami trochę się ośmieszają. Na takiego Banasia, którego sami powołali myśląc, że jest tresowaną małpką ni ch….. na razie nie mogą znaleźć haków i jeszcze bardziej się ośmieszają. Jeżeli Trump dobrze się pilnował, to jego przeciwnicy polityczni też nic mu nie zrobią.

   • Okazuje sie, ze najwiekszym przeciwnikiem Trumpa stala sie jego zaklamana ideologia, ktora w ogolnym rozliczeniu dowiodla, ze sila Deep State i Elit jest mocniejsza od jakiegos dupka, ktory chcial zostac krolem Ameryki.

 2. „jeśli ktoś myśli, że UE składająca się z 27 państw członkowskich stanie się w ciągu kilku lat lub dekad tyglem, w którym wszyscy mają takie samo zdanie, to powinien pomyśleć jeszcze raz”.
  To nie tak szło. Samo pomyślenie nic nie da.
  Powinno być tak:
  „…..wszyscy mają takie samo zdanie, to powinien pierdolnąć się w łeb i pomyśleć jeszcze raz”.

 3. W Polsce sędziowie są podzieleni, jedni za lewymi, drudzy za prawymi. Prokuratury są rządowe, muszą działać jak im PiS rozkaże!

 4. Słowenia to dla wielu nieznana planeta. Większość ignorantów myli ją ze Słowacją.
  Radzę każdemu odwiedzić Lubljanę. To niesamowite miasto.
  Takiego socjalnego luzu i architektonicznego wypasu nie doznałem w żadnym innym europejskim mieście. Miasto bez aut, komunikacja darmowa… to zupełnie nie pasuje do obrazu Europy pani von der Leyen, gdzie wszystko jest coraz droższe i śmierdzące.

   • Wolisz się zasmrodzić we własnym aucie?
    Twoja wola.
    Ja mogę auto zostawić przed miastem i hulać tramwajami, pociągami.

    Pojedź do Lubiany.
    Zobaczysz, że świat może wyglądać inaczej, jak sowiecka warszawa.

     • Też nie mam nic przeciwko jak zawyje mi jakiś lambo countach pod nosem.
      To jest technologia i sztuka w jednym wydaniu. Ale gdzieś na wsi.

      Pyerdolić się godzinami w miejskich korkach i smrdzie?
      To już lepiej metro i tramwaj.
      Słoiki, przybyłe do dużych miast, nie pojmują, że pewna ilość w końcu przekracza jakość.

     • Dokładnie, żadne V10, czy V12, tylko i wyłącznie V8, nie ma piękniejszego dźwięku niż bulgot V8-ki, zawsze jak je odpalam to mnie ciarki przechodzą, nie zrozumieją nas, bo to trzeba mieć benzynę zamiast krwi. Pozdrawiam.

 5. Beata Szydło też krzyczała w parlamencie unijnym „Dokąd zmierzasz Europo?” , a ostatnio, wraz z min Tarczyńskim i Legutko parła na wprowadzenie kowidowej kenkarty.

  • Beata Szydło, jest i była nikim, zrobi co jej każą i weźmie pieniądze za dyspozycyjność.
   Nie ona jedna i nie ostatnia.
   A my niejawnie, sfinansujemy zmiany, np. w nowych parapodatkach, które płacić będą wszyscy dla naszego dobra, bo tak powiedział ten lub tamten w telewizorze, chcąc naszego dobra.
   Tak przynajmniej to wygląda. Sfinansujemy nową wojnę i poniesiemy tego konsekwencje jak to na wojnie, przeżyją nieliczni, taka demokracja.

 6. Początki giną w mrokach, nieliczni pamiętają np. śmieszny poród ekologów który dostarczył bojowników o dobro całej planety.
  Nikt, nie zauważył że ci ekolodzy nie mieszkają na drzewach ani w jaskiniach tylko korzystają z dobrodziejstw śmierdnącej węglowej cywilizacji, prądu, ciepła, wody, ciepłej wody, samochodów, transportu, rolnictwa, chemii itd.
  Wnioski są proste, to co widzimy to zamach na dobra wytworzone ludzką pracą, nieroby chcą ich i je przejmują.

 7. Żaden gruz czy choćby jeden kamień żydom się nie należy, bo oni mają jedynie długi wobec Polaków. Poza tym, o tym co się żydom należy lub nie, decydują Polacy, a nie żydzi. Bo żydzi są w Polsce na statusie przejezdnych i prawa własności nie mają. Jeżeli więc żydom coś się należy, to jedynie pałą po łbach.

  • A czy gminy żydowskie, które miały przed wojną zadłużenie w polskich bankach spłaciły chociaż złotówkę?

 8. Też nie mam nic przeciwko jak zawyje mi jakiś lambo countach pod nosem.
  To jest technologia i sztuka w jednym wydaniu. Ale gdzieś na wsi.

  Pyerdolić się godzinami w miejskich korkach i smrdzie?
  To już lepiej metro i tramwaj.
  Słoiki, przybyłe do dużych miast, nie pojmują, że pewna ilość w końcu przekracza jakość.

Comments are closed.