Wysypali gruz przed ambasadą Izraela. Żydzi oburzeni. Chcą reakcji Andrzeja Dudy

Happening Młodzieży Wszechpolskiej przed ambasadą Izraela.
Happening Młodzieży Wszechpolskiej przed ambasadą Izraela. (Fot. Młodzież Wszechpolska)
Prenumerata NCZ! z prezentem
Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej w ramach happeningu wysypali przed ambasadą Izraela tonę gruzu. Gmina Wyznaniowa Żydowska jest oburzona, uważa to za prowokację i oczekuje stanowczej reakcji Andrzeja Dudy.

W ostatnich dniach ze zdwojoną siłą do debaty publicznej wróciły tzw. roszczenia żydowskie. Żydzi domagają się zwrotu mienia bezpadkowego, czyli majątku który został zniszczony podczas II wojny światowej. Przy okazji oskarżają Polaków o współudział w Holocauście.

W odpowiedzi na roszczenia żydowskie, Młodzież Wszechpolska wysypała przed ambasadą Izraela tonę gruzu.

„Oto wasze mienie” – wywiesili tabliczkę, dając do zrozumienia, że tyle po wojnie zostało z żydowskich kamienic.

„Środowiskom żydowskim nie należy się nawet cegiełka. Ale niech będzie, postanowiliśmy wyrzucić pod ambasadą Izraela tonę gruzu, w końcu z Polski po wojnie został praktycznie gruz. Oto wasze mienie!” – napisała Młodzież Wszechpolska.

Żydzi oburzeni na zachowanie narodowców

Happeningiem oburzona jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, która zaapelowała do prezydenta Dudy o reakcję.

Zarząd gminy stwierdził, że akcja polskich narodowców to „realne i niepokojące skutki prac nad nową ustawą blokującą roszczenia o mienie pozostałe po wymordowanych polskich Żydach”.

„Oczekujemy stanowczej reakcji Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli polskiego rządu i potępienia działań urągających pamięci milionów Żydów – polskich obywateli, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej” – pisano dalej w oświadczeniu.

„Liczymy, że państwowe organa – policja i prokuratura – dołożą wszelkich starań, aby wyjaśnić okoliczności wysypania gruzu przed Ambasadą Izraela i surowo ukarzą organizatorów i wykonawców tej haniebnej akcji. Nie bądźmy obojętni!” – zakończono.

W odpowiedzi Młodzież Wszechpolska napisała, że także jest oburzona, ale z innych powodów. „Oburza nas buńczuczność tego środowiska. Oburza nas oskarżanie Polaków o udział w Holocauście. Oburzają nas roszczenia o mienie, które nijak im się nie należy” – napisali.

67 KOMENTARZE

 1. Czyli GWŻ reaguje na wydarzenie pod ambasadą obcego państwa, czyli Izrela. Wynika, ze w sprawie procedowana zmiany ustawy – niezależnie czy zmiana coś hamuje czy nie – przyjmuje nie tylko stanowiska Izrela, ale i sposób uzasadniania. To jak to jest z tym dualizmem lojalności, ba wręcz konfliktem lojalności (którego nie wolno zauważać) i większą lojalności wobez Izr, niż kraju którego jest się obywatelem? Istnieje czy nie ? :))))

 2. Dziwne, przecież tu chodzi o wolność artystyczną – czy aby gmina nie próbuje ograniczać prawa artysty do ekspresji i wolności tworzenia?

 3. Z każdej budowy może powinni dostać po ciężarówce gruzu jako rekompensatę ? Bo w sumie tyle zostało z tych kamienic po II WŚ. Gruzowanie przeprowadzili Niemcy, a nie jacyś tam faszyści i może to tam należy się udać z roszczeniami ?

 4. Szanujmy mlode pokolenie. Oni beda w stanie zrobic wiecej dla naszej Ojczyzny, niz zaprzedana banda gangsterow uginajacych sie przed wyludzeniami i checia ograbienia naszego kraju.

 5. Brawo! Jestem stary, ale jeśli młodzi Polacy tak widzą sprawy, mogę spokojnie umrzeć. Tak przy okazji, gdyby trzeba było strzelać, nie jestem aż tak stary…

  • Ja też byłem w wojsku w latach 1980-1982 i jeszcze nie zapomniałem jak się rozbiera kałacha.Tak że jakby coś,to jestem do usług.

   • Nieco wczesniej i podczas mojej sluzby uczono nas jak rozprawiac sie z prawdziwym wrogiem i ta mysl (wiedzac ze nie jestem sam) utrzymuje mnie przy duchu.

   • No i takich mamy, jak „Eksperyment Krzyżowy” rezerwistów, którzy Kałach umieją tylko rozbierać. Zresztą po co rozbierać kał i achać?

 6. Proszę nie używać mylącego określenia ‚zwrot’ bo tu nie chodzi o żaden zwrot tylko o przekazanie mienia bezspadkowego. Określenie ‚zwrot’ sugeruje, że Polacy Żydom coś zabrali a teraz nie chcą oddać. Autor tekstu też dał się wpuścić w ten kanał.

 7. Mają to na co sobie zapracowali kiedyś nie przeszkadzały mi żydzi teraz zmiemiłę zdanie, jest to naród wredny i pazerny.

Comments are closed.