Sobota pod znakiem ulew i burz. Alerty o zagrożeniach [PROGNOZA POGODY]

Pogoda. Chmury burzowe.
Chmury burzowe. (Fot. PAP)
Załamanie pogody w Polsce. W sobotę, 3 lipca popada niemal w całej Polsce. W wielu miejscach spodziewane są potężne ulewy i gwałtowne burze. W niektórych rejonach spodziewane są także gwałtowne wezbrania wód, co może skończyć się podtopieniami. IMGW wydało ostrzeżenia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę rano ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego.

Alert pierwszego stopnia obowiązuje z kolei w zachodniej części województwa lubelskiego. drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województwa zachodniopomorskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują dla województw lubelskiego i wschodniej części województwa mazowieckiego.

Ostrzeżenia przed burzami

Synoptycy ostrzegają też przed burzami. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Na Mazowszu, Podlasiu, Warmii i Mazurach prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadów miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm.

Opadom towarzyszyć będą lokalne burze z możliwym gradem i porywami wiatru do 75 km/h. Opady będą niższe w województwie lubelskim. Tam prognozuje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwy grad.

Z kolei na Kujawach i w woj. pomorskim przewidywane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm , lokalnie do 40 mm, możliwe opady gradu. Prognozowane porywy wiatru do 75 km/h.

Ostrzeżenia hydrologiczne

IMGW wydało też ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla woj. podlaskiego, wschodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego, oraz północno-wschodnie części Mazowsza. Meteorolodzy ostrzegają tam przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

„W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, przewiduje się wzrosty stanu wody w rzekach do strefy wody wysokiej, z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia” – wskazują synoptycy.

W zachodnich częściach województw: lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego obowiązuje też alert pierwszego stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wody. Synoptycy przewidują tam wzrosty stanu wody w rzekach do strefy wody wysokiej, z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.

Prognoza pogody - sobota, 3 lipca 2021.
Prognoza pogody – sobota, 3 lipca 2021. (Fot. IMGW)