Tygrys zarażony koronawirusem.
Tygrys zarażony koronawirusem. (Fot. A G/Unsplash)
REKLAMA

ZOO w Oakland w Kalifornii prowadzi kampanię zaszczepiania swoich zwierząt przeciwko koronawirusowi. Ma to być eksperymentalna szczepionka amerykańskiego producenta Zoetis. To laboratorium chce przekazać ponad 11 000 dawek dla 70 amerykańskich ogrodów zoologicznych.

Zaszczepiono tygrysy, niedźwiedzie, pumy i fretki. Wiceszef działu weterynarii w Oakland Zoo Alex Herman powiedział, że szczepienie „zapewnia większe bezpieczeństwo naszym pięknym zwierzętom”. W rozmowie z „New York Times” dodał, że ​„pierwszymi zwierzętami, które otrzymały szczepionkę, były nasze dwa najpiękniejsze i najstarsze tygrysy”.

W ZOO w Oakland nie było – a to dopiero niespodzianka! – żadnych przypadków Covid-19 wśród zwierząt. Administracja przypisuje to podjęciu przez nią „serii środków zapobiegawczych”. W ZOO wprowadzono „dystans” i pracownicy musieli trzymać się z dala od zwierząt. Wymagano ciągłego noszenia maski, itp.

REKLAMA

Przypadki Covid-19 zaobserwowano jednak m.in. u 8 kotów w nowojorskim ogrodzie zoologicznym. Temat zagrożeń, jakie koronawirus być może stwarza dla dzikich zwierząt, jest jednak ciągle podnoszony.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Wielu epidemiologów skłania się ku tezie, że organizmy niektórych zwierząt mogą być w dłuższej perspektywie rezerwuarem pozwalającym wirusowi przetrwać i mutować. Podaje się tu przykład Danii, gdzie wybito ponad 15 milionów norek. Nie wiadomo jednak, czy koronawirus nie jest po prostu pretekstem zniszczenia branży futerkowej, do czego „postępowcy” parli jeszcze przed epidemią.

Firma Zoestis zapewne zarobi, chociaż zwierząt żyjących w niewoli jest mniej niż ludzi, na których zarabiają inni szczepionkowi potentaci. Chyba, że zaczną biegać ze strzykawkami po polach, lasach, dżunglach i szczepić także zwierzęta dzikie…

Zoetis to światowy lider w dziedzinie weterynarii, producent leków i szczepionek weterynaryjnych. Amerykańska firma przez lata nosiła nazwę Pfizer Animal Health.

Źródło: CNews/ NYT

REKLAMA