IPN ciągle żyruje kłamstwa Grossa? Kontrowersyjna konferencja Instytutu Pamięci Narodowej

Pomnik w Jedwabnem. Foto: PAP
Pomnik w Jedwabnem. Foto: PAP
REKLAMA

Zbrodnia w Jedwabnem w 1941 r. i pogrom kielecki w 1946 r. to główne tematy konferencji naukowej, w której udział weźmie wielu badaczy z różnych ośrodków naukowych. Zestawienie tych dwóch wydarzeń wskazuje, że w IPN wciąż obowiązuje nieprawdziwa wersja o polskim sprawstwie zbrodni w Jedwabnem. Zamiast wycofać się z tez postawionych przez prok. Radosława Ignatiewa na koniec niefortunnego śledztwa z lat 2000-2003 pod naporem nowych faktów, IPN zdaje się ciągle wierzyć w kłamstwa Jana Tomasz Grossa. Głos zabiorą historycy z IPN, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dwudniową konferencję – 6 i 7 lipca – organizuje IPN w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie.

„Problematyka szeroko rozumianych stosunków polsko-żydowskich w dobie nowożytnej i najnowszej budzi już od dawna niesłabnące zainteresowanie zarówno zawodowych historyków, jak i osób pasjonujących się przeszłością naszego kraju” – podał Instytut, podkreślając, że publikacjom na ten temat towarzyszą – często nacechowane silnymi emocjami – dyskusje, toczone nie tylko w uniwersyteckich aulach, ale także za pośrednictwem prasy, telewizji i internetu.

REKLAMA

Dwa tragiczne wydarzenia: masowy mord na żydowskich mieszkańcach Jedwabnego w 1941 r. i pogrom kielecki w 1946 roku – jak podkreślił IPN – będą osnową, wokół której skoncentrują się tematy referatów i dyskusji panelowych.

„Wybitni specjaliści przedstawią swe ustalenia i opinie na temat losów polskich Żydów w pierwszych miesiącach po ataku Niemiec na Związek Sowiecki i w pierwszych latach rządów komunistów w powojennej Polsce. Wystąpienia dotyczyć będą zarówno obecnego stanu badań, jak i perspektyw związanych z możliwością przeprowadzenia kwerend w niewykorzystywanych dotychczas źródłach” – dodał IPN, zachęcając do obejrzenia spotkania, które ma być transmitowane w internecie.

Samo połączenie tematu Jedwabnego i Kielc jest już wymowną sugestią ze strony organizatorów.

Skandalicznym punktem konferencji jest także tytuł jednego z paneli: „Jedwabne i inne pogromy na kresach północno-wschodnich”, którą poprowadzi szef Biura Badań Historycznych IPN prof. Marek Wierzbicki.

„Jedwabne i inne pogromy” i Kielce. Czyli IPN wprost sugeruje, że w Jedwabnem był pogrom, którego dokonali Polacy, mimo iż zbrodnia nigdy nie doczekała się rzetelnego śledztwa i ekshumacji na miejscu zbrodni.

O „Jedwabnem i innych pogromach” porozmawiają prof. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego, były dyrektor Muzeum POLIN prof. Dariusz Stola z PAN, dr hab. inż. Witold Mędykowski, który pracuje w Archiwum Yad Vashem, dr Krzysztof Persak z PAN – współtwórca kuriozalnej publikacji IPN dotyczącej problematyki polsko-żydowskiej „Wokół Jedwabnego” z czasów prezesa Leona Kieresa oraz Paweł Kornacki z IPN.

Antypolska pedagogika wstydu będzie się więc, na zaproszenie IPN-u, lała strumieniami, mimo że właśnie ukazało się opracowanie utajnionych wcześniej dokumentów z umorzonego śledztwa w sprawie Jedwabnego, z których wynika, że zbrodni dopuścili się Niemcy a nie Polacy. Zachęcamy czytelników do zapoznania się z tym, dostępnym od tygodnia opracowaniem przygotowanym pod kierownictwem dr Tomasza Sommera pt. „Jedwabne. Historia Prawdziwa”.

Opracowanie opiera się o wszystkie dostępne dokumenty dotyczące Jedwabnego, które po raz pierwszy pojawiają się w obiegu naukowym oraz zostały zebrane w jednym miejscu.

Tom pierwszy zawiera problemowe omówienie dokumentów oraz krytykę wcześniejszych prac poświęconych zbrodni w Jedwabnem. Tom drugi zawiera około 260 relacji i zeznań w sprawie Jedwabnego, w większości również premierowych. W sumie wydawnictwo stanowi pierwsze całościowe omówienie problematyki na podstawie kompletu dostępnych materiałów.

Kłamstwo jedwabieńskie polegające na zatajeniu najważniejszych faktów związanych ze zbrodnią w Jedwabnem jest fundamentem dla antypolskiej narracji, która jest jednym z głównych narzędzi do oskarżania i szantażowania Narodu Polskiego, przypisując mu najgorsze zbrodnie.

W dwutomowym opracowaniu znajdują się odpowiedzi na następujące pytania:

Czy Żydów w Jedwabnem spalili Polacy?

Czy śledztwo IPN-u w sprawie Jedwabnego prowadzone przez prok. R. Ignatiewa było rzetelne i dogłębne?

Kim był Hermann Schaper, który dowodził jednostką SS wskazywaną jako sprawczą w zbrodni Jedwabnem?

Czy w Jedwabnem w ogóle przeprowadzono ekshumację?

Czy na miejscu zbrodni znaleziono łuski i czy prokurator Ignatiew trafnie ocenił ich pochodzenie?

Czy żydowscy świadkowie zbrodni w ogóle byli na miejscu jej popełnienia?

Książkę można nabyć w naszym sklepie: „Jedwabne. Historia Prawdziwa”

REKLAMA