Bill Gates. Foto: PAP/Panoramic
Bill Gates. Foto: PAP/Panoramic
REKLAMA

Twórca Microsoft zainwestował w startup Nature’s Fynd. Bill Gates chce karmić ludzi sztucznym mięsem?

Bill Gates, Jeff Bezos i Al Gore zainwestowali w nietypowy startup. Chodzi o Nature’s Fynd, który zajmuje się produkcją sztucznego mięsa.

Firma wytwarza już m.in. bezmięsne kotlety, serek topiony bez nabiału czy nuggetsy bez dodatku kurczaka. A czym firma zastępuje mięso?

REKLAMA

Okazuje się, że substytutem mięsa stał się… mikrob Fusarium strain flavolapis. Odkryty w wulkanicznych gorących źródłach parku Yellowstone mikrob służy do wytwarzania Fly – produktu bogatego w proteinę na bazie, którego powstaje sztuczne mięso.

Fly powstaje w procesie fermentacji i zawierać ma 1/10 tłuszczu zawartego w wołowinie i aż 50 proc. więcej protein niż tofu.

W skład Fly wchodzą również ważne dla nas aminokwasy oraz błonnik, witaminy i minerały. Produkt służący do wytwarzania sztucznego mięsa nie zawiera za to cholesterolu czy tłuszczy trans.
W teorii Fly ma być zdrowszy dla naszego organizmu i planety. Ma też dobrze smakować.

Firma Nature’s Fynd została założona w 2012 roku m.in. przez Marka Kozubala. Zebrała już 158 mln dolarów i buduje fabrykę w Chicago, gdzie będzie wytwarzać jedzenie.

Sztuczne mięso od Nature’s Fynd ma trafić do sklepów pod koniec 2021 roku. Wartość tego rynku szacuje się na ok. 7 mld dolarów.

Zdaniem ekspertów sztucznie wytwarzana żywności ma do 2040 roku przejąć aż 60 proc. rynku produktów mięsnych.

Źródło: Komputer Świat

REKLAMA