Kościół covidian. Niedzielski dziękuje kard. Nyczowi

Adam Niedzielski i kard. Kazimierz Nycz. Foto: PAP
Adam Niedzielski i kard. Kazimierz Nycz. Foto: PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował we wtorek metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi za wsparcie akcji szczepień przeciw COVID-19. Czy kard. Nycz weźmie także odpowiedzialność za ewentualne skutki uboczne u tych, którzy zaszczepią się za jego namową?

„Dziękuję za wsparcie akcji #SzczepimySię” – napisał na twitterze szef resortu zdrowia.

W piątek w Lublinie Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że spada zainteresowanie szczepieniami i jak określił „potrzebny jest nowy impuls”.

„Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc” – ocenił. Poinformował jednocześnie, że prowadzone są w tej kwestii rozmowy z przedstawicielami Kościoła, ale nie chciał zdradzać szczegółów.

W poniedziałek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przesłał do wszystkich proboszczów archidiecezji warszawskiej list z prośbą, by zaapelowali do wiernych o szczepienie się – poinformowało we wtorek biuro prasowe archidicezji.

Hierarcha wskazał, że szczepienie jest wyrazem „odpowiedzialności za zdrowie społeczne w duchu piątego przykazania Bożego”.

„W związku z trwającą pandemią COVID-19 i brakiem skutecznego lekarstwa Kościół Warszawski apeluje o podejmowanie akcji szczepień dla dobra całej społeczności” – napisał kard. Nycz.

Poinformował, że „przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, gdzie odbędzie się beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, otwarto powszechnie dostępny punkt szczepień”.

„Niech to będzie przykład konkretnej troski o dobro bliźniego, przykład dla wszystkich w Archidiecezji Warszawskiej przed zbliżającą się beatyfikacją” – wskazał metropolita warszawski.

Kampania szczepień przeciwko Covid-19 w Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się 13 stycznia. Wśród pierwszych osób znalazł się papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI, o czym 14 stycznia poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

W lutym papież zaapelował o zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi, nie według kryteriów ekonomicznych, lecz przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich. W kwestii zdrowia nie może rządzić „logika zysku” – zaznaczył.

Wielu polskich biskupów już się zaszczepiło.

Znikąd ratunku…

Źródło: PAP

43 KOMENTARZE

 1. Jak to znikąd ratunku? Gdyby Kościół był zbudowany „sile” moralnej hierarchii już dawno by runął. Pierwszy Piotr dosłownie zaparł się 3 razy Tego, który go ustanowił Opoką. Ale to Chrystus jest Kościołem dlatego ci tzw. biskupi choćby nie wiem jak się wysilali by Kościół zniszczyć to poniosą klęskę i to taką, której nikt im nie będzie zazdrościł

  • W pełni popieram, z nutą dziegciu.
   Przewrotnie napiszę, że hierarchowie w ten sposób dużo stracą na swoim autorytecie, bo już go mają nie za wiele.
   Jednak Kościół to też troska o statystykę wiernych – nie chodzi o przynależność, ale szczere poparcie idei. A na tym polu Kościół dużo straci wskutek wypowiedzi hierarchów.

   Jak można do tego nawoływać wobec faktów, że preparaty nie są przebadane, covid nie jest dżumą, a już wiadomo, że „szczepionki” nie zapewniają sensownej obrony??

 2. sądzę że właśnie V przykazanie nie pozwoli ludziom wstrzyknąć sobie niewiadomej substancjii o niezbadanym działaniu Na dzień dzisiejszy ŻADNA FIRMA NIE ZAKOŃCZYŁA BADAŃ NAD TYMI PREPARATAMI .

 3. Do Nycza … BADANIA: 82% kobiet w ciąży, które zaszczepiły się na kowida w pierwszym i drugim trymestrze, poroniło. Teraz Kościół nawołuje do aborcji podczas mszy niedzielnych (niedzialaka) Co za zwrot o 180 stopni!

  • Kard. Nycz to jest jedna z osób, która powinna być poddana lustracji, jego postępowanie w III RP nazbyt mocno jest podejrzane.

Comments are closed.