Gubernator Nowego Jorku ogłasza nową epidemię. Wprowadza stan wyjątkowy

Gubernator stanu Nowy Jorku Andrew Cuomo Foto: tter/NYGovCuomo
Gubernator stanu Nowy Jorku, Demokrata Andrew Cuomo Foto: tter/NYGovCuomo
Prenumerata NCZ! z prezentem
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wydał po raz pierwszy w historii tego regionu zarządzenie wykonawcze o stanie wyjątkowym z powodu przemocy z użyciem broni. Nazwał to epidemią. W stanie Nowy Jork obowiązują jedne z najsurowszych przepisów w USA w kwestii posiadania broni.

„Przeszliśmy od epidemii Covid do epidemii przemocy z użyciem broni. Więcej ludzi umiera z powodu przemocy z użyciem broni niż z powodu Covid” – ocenił Cuomo.

Decyzja została wydana w następstwie strzelanin odnotowanych w całym stanie w długi weekend Dnia Niepodległości. Ponad 50 osób zostało postrzelonych, w tym najwięcej w mieście Nowy Jork – 26, oraz w Buffalo – 14. Władze nie poinformowały dotąd ile osób zginęło od kul. Lokalne media wskazywały na jedną ofiarę śmiertelną strzelaniny na Long Island.

Według biura gubernatora rozporządzenie jest w ogóle pierwszym w USA deklarującym przemoc z użyciem broni palnej jako stan klęski żywiołowej. Ma to być część kompleksowej strategii tworzenia „bezpieczniejszego” Nowego Jorku.

„Co przynosi to rozporządzenie wykonawcze? Po pierwsze, chcę aby wszyscy w stanie zrozumieli zakres problemu” – wyjaśniał Cuomo. Zapowiedział m.in. utworzenie biura ds. zapobiegania przemocy przy użyciu broni w ramach stanowego Departamentu Zdrowia. Powoła ono nową Radę gubernatora ds. ograniczenia przemocy przy użyciu broni „dla koordynacji działań między stanem, władzami lokalnymi oraz lokalnymi społecznościami”.

Siedmioczęściowy plan batalii z problemem obejmuje m.in. traktowanie przemocy z użyciem broni jako zagrożenia dla zdrowia publicznego. Powstrzymaniu napływu broni do stanu Nowy Jork służyć będzie „wojna graniczna”. Podjęte zostaną też działania w celu odbierania broni przestępcom.

„Kompleksowa strategia obejmuje również inwestycje wartości 138,7 mln dolarów w programy interwencyjne i prewencyjne, w tym programy angażujące zagrożoną młodzież w letnie oferty pracy i programy aktywności społecznej” – informuje biuro gubernatora.

W stanie Nowy Jork obowiązują jedne z najsurowszych przepisów w USA w kwestii posiadania broni. Patrząc na Nowy Jork czy Chicago zagorzałym zwolennikom ograniczania dostępu do broni wytrącane są argumenty. Przestępczość z użyciem broni rośnie tam, choć nie jest ona tak łatwo dostępna jak np. na Florydzie, Alasce oraz w zachodnich stanach, takich jak Arizona, Teksas czy Kolorado.

14 KOMENTARZE

 1. Tyle miliardów na jakiś program. Może lepiej zastosować tańsze wzory europejskie?
  Mam na myśli zakup kredek. Każdy się wypowie i po sprawie.

 2. Haha.
  Sposob na komunistyczny sukces:
  1. zredukuj dotacje policji i zrownaj ich psychicznie z ziemia pod plaszczykiem BLM
  2. czekaj az przestepcuosc eksploduje
  3. wdroz program naprawczy za kupe kasy
  4.Sukces przestepcuosc spadla😀

 3. Przygotowanie mentalne, w ramach inżynierii społecznej, do jakichś ograniczeń w dysponowaniu bronią. Wszak to jeden z „koników” „demokratów”. Nie mogą się zbytnio różnić z „prawicą” republikanów, jeśli chodzi o miłość do Ż, ale mogą sobie znaleźć inne pole do walki np. w zakresie broni palnej. Nota bene akurat temat dość ważny, nie ściśle zastępczy.

 4. Bob, potrzebuję kasy na dragi, idziemy kogoś obrobić.
  -Ok Joe. Wezmę pistolet.
  -Zwariowałeś? Przecież to nielegalne!

 5. Słuchaj John w naszym stanie trudno o broń mimo to jest tu najwięcej strzelanin.
  Jutro zaczynamy rozdawać broń niech porządni obywatele wystrzelają przestępców, będzie spokój i porządek! Zawarowałeś Rebe?

 6. Lockdown w USA jest do wprowadzenia rewolucji komunistycznej, chorzy na nienawiść chcą USA zamienić w wojnę domową by zabrać wolność i własność a z afromerykanów/BLM zrobić bojowników o Wolność Naszą Waszą. Potrzeba tanich żołnierzy z USA do wsparcia Dollara jako waluty globalnej. Rubel był silny z Armią Czerwoną.

Comments are closed.