REKLAMA
Premier Kyriakos Mitsotakis zapowiedział, że jego kraj nie planuje wprowadzenia kolejnego lockdownu. W Grecji obowiązują jednak odmienne zasady dla zaszczepionych i niezaszczepionych.

Grecja, w miarę spadku zakażeń, łagodziła obostrzenia wprowadzone pod pretekstem mniemanej pandemii. W kraju obowiązuje jednak segregacja sanitarna i zaszczepieni obywatele mogą cieszyć się większą swobodą.

Wzrost zakażeń

W ostatnich dniach w południowoeuropejskim kraju widać wzrost zakażeń.

REKLAMA

Szczyt tzw. III fali, która przyniosła w Grecji najwięcej zakażeń przypadł na początek kwietnia. W kolejnych tygodniach liczba nowych wykrywanych przypadków zaczęła spadać, a w czerwcu notowano już jedynie kilkaset nowych zakażeń dziennie.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Sytuacja zmieniła się na początku lipca. Już 2-giego dnia miesiąca odnotowano ponad 1000 zakażeń. Najnowszy odnotowany wynik, z 7 lipca, to ponad 1800 zakażeń.

Lockdownu nie będzie

Mimo rosnącej liczby zakażeń, Grecja nie rozważa wprowadzenia kolejnego lockdownu. Ten poprzedni, wprowadzony w obliczu II fali, kosztował pogrążony w kryzysie kraj wiele miliardów euro.

Nie zamkniemy znów greckiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa, tylko po to by chronić niezaszczepioną mniejszość – powiedział premier Mitsotakis.

Jak na razie to jednak zaszczepieni stanowią w Grecji mniejszość. Do 6 lipca co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło ponad 47 procent ludności. Z kolei 37,8 procent obywateli jest w pełni zaszczepionych.

Bon za zaszczepienie się

Kyriakos Mitsotakis ma jednak pomysł, jak zachęcić młodych ludzi do szczepienia.

Premier ogłosił w poniedziałek 28 czerwca, że każda młoda osoba, która zaszczepi się pierwszą dawką otrzyma bon o wartości 150 euro. Dodatkową zachętą dla młodzieży ma być darmowy dostęp do internetu w telefonie przez cały sierpień.

Grecki rząd chce przyspieszyć w ten sposób akcję szczepień przed letnim sezonem wakacyjnym. – To dług wobec młodych i dowód wdzięczności – tłumaczył na spotkaniu ministerialnym w poniedziałek szef rządu.

Segregacja sanitarna w Grecji

W Grecji obowiązują także inne zasady wobec osób w pełni zaszczepionych i tych niezaszczepionych. Osoby, które przyjęły pełną dawkę szprycy mogą cieszyć się wejściem np. na siłownię czy do pracy, bez konieczności testowania się na COVID-19.

Osoby, które nie są zaszczepione mogą ciągle korzystać z takich miejsc, jak restauracje, teatry czy kina, jednak przed wejściem będą musiały okazać negatywny wynik szybkiego testu na koronawirusa.

Przedsiębiorcy oferujący usługi mogą zdecydować się na przyjmowanie jedynie zaszczepionych klientów i wówczas obłożenie lokali może wynieść 85 procent. Jeżeli zdecydują się na wpuszczanie również niezaszczepionych, mogą wykorzystać jedynie 50 procent pojemności obiektu.

Ponadto od 15 lipca osoby w pełni zaszczepione będą wpuszczane na wydarzenia sportowe organizowane wewnątrz, tj. w halach sportowych etc.

Źródło: polsatnews.pl/PAP/Reuters

REKLAMA