„Słuszne i niesłuszne” rurociągi Bidena. Amerykanie mogą zapłacić 15 miliardów odszkodowania

Joe Biden tuż po zaprzysiężeniu podpisze 15 rozporządzeń, z których większość dotyczy lewicowej agendy jego rządu. Zdjęcie: PAP/Newscom
Joe Biden/Zdjęcie: PAP/Newscom
REKLAMA
Kanadyjska firma będzie domagać się 15 miliardów dolarów odszkodowania za zablokowanie przez prezydenta Bidena budowy rurociągu. Pozwy składają też stany przez które miała biec ta infrastruktura transportująca gaz i ropę od Kanady po wybrzeże Zatoki Meksykańskiej.

Jedną z pierwszych decyzji Bidena było cofnięcie pozwolenia na budowę amerykańskiego odcinka rurociągu Keystone XL Pipeline i zatrzymanie budowy. Teraz kanadyjska firma TC Energy ogłosiła, że rezygnuje z projektu i przygotowuje wstępny pozew, w którym będzie domagać się od rządu amerykańskiego 15 miliardów dolarów odszkodowania za sparaliżowanie i zniszczenie jej przedsięwzięcia.

„TC Energy będzie dążyć do odzyskania ponad 15 miliardów dolarów odszkodowania, które poniosło w wyniku naruszenia przez rząd Stanów Zjednoczonych zobowiązań wynikających z NAFTA” – podano w oświadczeniu. Zawiadomienie zostało złożone w Departamencie Stanu USA.

REKLAMA

Oddzielne pozwy składają stany przez które miała biec infrastruktura i transportować rope i gaz. Są to Teksas, Montana, Alabama, Arizona, Arkansas, Georgia, Indiana, Kansas, Kentucky, Luizjana, Missisipi, Missouri, Nebraska, Północna Dakota, Ohio, Oklahoma, Południowa Karolina, Południowa Dakota, Utah, Zachodnia Wirginia i Wyoming.

Prokuratorzy stanowi twierdzą, że Biden działał bezprawnie i nie mógł bez Kongresu podjąć takiej decyzji jak zablokowanie budowy gazociągi i ropociągu. Twierdzą, że Biały Dom złamał Konstytucję i ustawę o postępowaniu administracyjnym.

Podejmując decyzje o cofnięciu zgody na budowę – wcześniej wydała ją administracja Donalda Trumpa, Biden uległ skrajnej lewicy, która powoli całkowicie przejmuje Partię Demokratyczną. Za tę decyzje jest krytykowany nawet przez swych zwolenników. 

Departament Stanu podał, że rurociąg stworzyłby bezpośrednio i pośrednio 26 tysięcy nowych miejsc pracy. Wiadomo też, że rurociąg daje możliwość najbezpieczniejszego transportowania gazu i ropy. Zamiast tego amerykańscy podatnicy mogą zapłacić kanadyjskiej firmie 15 miliardów dolarów odszkodowania.

Zamieszanie wokół rurociągu Keystone XL Pipeline pokazuje jak nieracjonalne, absurdalne decyzje podejmuje administracja Bidena. Z jednej strony błogosławi Nord Stream 2, który uzależni wielką część Europy od rosyjskiego gazu i pozwoli zarobić rywalowi – Rosji ogromne pieniądze. Jednocześnie pozbawia z przyczyn oportunistycznych i dla władzy pozbawia swój własny kraj potężnej infrastruktury.

REKLAMA