Jeden z założycieli Wikipedii ostrzega: Stała się rodzajem policji myśli

lary Sanger, jeden z współzałożycieli Wikipedii twierdzi, że stała się ona stronnicza, jest policjantem myśli i wrogiem demokracji. Zdjęcie: Wikipedia
lary Sanger, jeden z współzałożycieli Wikipedii twierdzi, że stała się ona stronnicza, jest policjantem myśli i wrogiem demokracji. Zdjęcie: Wikipedia
REKLAMA
Larry Sanger, jeden z założycieli Wikipedii oskarża jej obecnych twórców, że uczynili ją skrajnie stronniczą. Dopuszczają tylko globalistyczny i progresywistyczny punkt widzenia i zmienili ją w policję myśli.

Sanger, który jest filozofem uchodzi, obok Jimma Wallesa, za jednego z założycieli Wikipedii. Z projektu odszedł już dawno i pozostaje jego surowym krytykiem. Teraz Sanger na własnym portalu opublikował artykuł, w którym stwierdza, że Wikipedia „jeszcze nigdy nie była tak stronnicza”.

Według niego Wikipedia dopuszcza tylko i wyłącznie globalistyczne i progresywne źródła współpracujące z mediami głównego nurtu. To co pochodzi ze źródeł konserwatywnych, prawicowych, libertariańskich z automatu zostaje uznaje za fałszywe i za teorie spiskowe.

REKLAMA

W skrócie, z kilkoma wyjątkami, tylko globalistyczne, postępowe źródła głównego nurtu i źródła przyjazne globalistycznemu progresywizmowi są dozwolone – pisze Sanger.

Twierdzi, że redaktorzy Wikipedii „systematycznie czyścili konserwatywne źródła”, ponieważ „nie chcą, aby to, co odrzucają jako „dezinformację”, „teorie spiskowe” itp., dotarło do opinii publicznej. Oni i podobnie stronnicze, uprzedzone do prawdy instytucje wyraźnie twierdzą, że mają wyłączną kontrolę nad tym, co wolno myśleć. Chcą ustalić granice debaty i chcą ci narzucić, jak myśleć”.

Sanger twierdzi, że Wikipedia zakazała wykorzystywania reportaży politycznych Fox News, New York Post i Daily Mail jako źródeł. Zakazane są również inne konserwatywne strony internetowe, takie jak Breitbart, The Blaze, The Daily Wire, The Gateway Pundit i Newsmax.

Wikipedia ma 3,5 tysiąca redaktorów i to oni mają czuwać, by w Wikipedii ukazywały się tylko „prawomyślne” treści podawane przez piszących wolontariuszy.

Nie jest przesadą, powiedzenie, że Wikipedia, podobnie jak wiele innych głęboko stronniczych instytucji naszego wspaniałego nowego cyfrowego świata, stała się rodzajem policji myśli, która de facto krępują, więżą konserwatywne poglądy, z którymi się nie zgadzają – napisał Sanger.

Demokracja nie może prosperować w takich warunkach: twierdzę, że Wikipedia stała się przeciwnikiem żywej demokracji.

Demokracja „wymaga, by wyborcy mieli dostęp do pełnego zakres poglądów na kontrowersyjne kwestie, aby mogli sami podjąć decyzję”.

Jeśli główne źródła informacji w społeczeństwie maszerują ideologicznie, to robią sobie pośmiewisko z demokracji. Wtedy bogaci i potężni muszą tylko przejąć kontrolę nad kilkoma zatwierdzonymi organami akceptowalnego myślenia, by móc manipulować i ostatecznie kontrolować cały ważny dialog polityczny – napisał Sanger.

REKLAMA