Kraków w awangardzie szprycowego postępu. Radni apelują do rządu o obowiązek szczepień

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Rada Miasta Krakowa zaapelowała do rządu o wprowadzenie obowiązkowych szczepień na Covid-19. Rezolucja ta powstała z powodu rzekomo nadciągającej „czwartej fali”, która zapowiadana jest na jesień. Apel poparło tylko 22 krakowskich radnych, czyli niewiele ponad połowa obecnych na sali obrad.

W środę 7 lipca odbyła się sesja Rady Miasta Krakowa. Grupa radnych wystąpiła z rezolucją w sprawie obowiązkowej szprycy na koronawirusa. Zaapelowali w niej do rządu o wprowadzenie przymusu szprycowania dla wszystkich mieszkańców Polski.

Rezolucja została przyjęta 22 głosami. Nie ma ona co prawda żadnej mocy prawnej, ponieważ jest tylko niezobowiązującym wezwaniem. Pokazuje jednak kierunek, w którym chcieliby podążać samorządowcy.

REKLAMA

Wałbrzyski sanitaryzm

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym samorządowcy w Polsce domagają się nakazu szprycowania. Wcześniej zrobili to w Wałbrzychu na Dolnym Śląsku. Przypomnijmy, że w kwietniu tamtejsza rada miejska, z inicjatywy prezydenta miasta Romana Szełemeja, przegłosowała uchwałę wprowadzającą obowiązkowe szczepienia na Covid dla mieszkańców miasta powyżej 18. roku życia i wszystkich, którzy w Wałbrzychu pracują.

Ostatecznie jednak wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski unieważnił uchwałę. Jak podkreślał, regulacje porządkowe przyjmowane przez rady gmin nie mogą być regulacjami, które dotyczą spraw będących w kompetencjach państwa.

– Oczywiście jestem przekonany, że intencje uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha były wzniosłe, ważne i służące walce z pandemią, choć oczywiście słyszę też głosy, że być może ta uchwała jest przeciwskuteczna – mówił.

Wałbrzyscy sanitaryści się jednak nie poddali. Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadził „system bonusów” dla zaszprycowanych. W maju mieszkańcy wyszczepieni co najmniej jedną dawką mogli „zgarnąć” 50 proc. zniżki na „wałbrzyskie atrakcje”.

Wśród instytucji honorujących szprycę znalazły się m.in. Zamek Książ, Stara Kopalnia, Muzeum Porcelany, Teatr Lalki i Aktora i w Wałbrzyski Ośrodek Kultury, czy kompleks sportowo-rekreacyjny Aqua-Zdrój.

Z zapowiedzi prezydenta Szełemeja wynika, że tańsze bilety do miejskich instytucji kultury, to tylko pierwszy krok.

Źródła: Radio Kraków/kraków.pl/polsatnews.pl/Twitter

REKLAMA