Znowu nasze pieniądze wyrzucone w błoto przez rząd. Loterie szczepionkowe nie działają

To się nie mieści w głowie... Fot. ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons
Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Wikicommons
REKLAMA

Loteria szczepionkowa w Polsce nie cieszy się sporym zainteresowaniem. Rząd rozdysponował już prawie 1 milion złotych na „nagrody”. Tymczasem naukowcy udowodnili, że takie akcje promocji szczepień nie zwiększają wskaźników „wyszczepialności”.

W Polsce w loterii szczepionkowej bierze udział zaledwie 1 720 000 osób. Przy 13 902 713 w pełni zaszczepionych Polakach daje to zaledwie 12,3 proc.

Okazuje się, że sytuacja w Polsce nie jest wyjątkiem.

REKLAMA

Udowodnili to naukowcy z Boston University School of Medicine. O wynikach swojego badania poinformowali na łamach „JAMA Network”.

„Czy byłbyś bardziej skłonny zaszczepić się przeciwko COVID-19, gdybyś mógł wygrać cenne nagrody lub pieniądze?” – brzmiało pytanie zadane uczestnikom badania.

Zdecydowana większość ankietowanych odpowiedziała „nie”. To o tyle zaskakujące, że w USA w loteriach szczepionkowych nagrody są znacznie wyższe niż w Polsce.

Np. w Ohio można wygrać nawet 1 milion dolarów. Za przykładem tego stanu poszły kolejne.

Jednak naukowcy z Bostonu ustalili, że ogłoszenie loterii szczepionkowej w Ohio ściśle zbiegło się w czasie z rozszerzeniem przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków użycia szczepionki Pfizera wśród młodzieży w wieku od 12 do 15 lat.

Dlatego „wcześniejsze oceny ogłoszonej w Ohio loterii nie uwzględniały rozszerzenia dopuszczonej do szczepień grupy”.

Naukowcy pod przewodnictwem prof. Allana J. Walkey’a porównali dane z amerykańskich Centrów Kontroli Chorób w celu oceny trendów w liczbie szczepień jedynie wśród dorosłych Amerykanów (w wieku 18 lat i starszych) przed ogłoszeniem loterii oraz po nim.

„Uzyskane przez nas wyniki jasno pokazały, że loterie szczepionkowe mają ograniczoną wartość, jeśli chodzi o zwiększanie absorpcji szczepionek. Dlatego uważamy, że środki pieniężne przeznaczone na ten cel mogłyby być inwestowane w skuteczniejsze programy, mające na celu edukowanie i eliminowanie przyczyn oporów ludzi przed szczepieniami” – przekazał prof. Walkey.

Profesor dodał, że liczy, iż wyniki badań doprowadzą do zaprzestania inwestowania w nieskuteczne i drogie loterii.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

REKLAMA